Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության նախկին առաջնորդ եւ երկրի կառավարության նախկին ղեկավար, այժմ ռուսական RT ալիքի հաղորդավար Ալեքս Սալմոնդը կանգնել է դատարանի առջեւ՝ 10 կանանց հանդեպ բռնաբարելու փորձ եւ ոտնձգություններ կատարելու մեղադրանքով, հայտնում է BBC-ն։
Էդինբուրգի գլխավոր դատարանում Սալմոնդի գործով նախնական լսումներ են անցկացվել։ Մեղադրական եզրակացության համաձայն, բռնաբարության փորձերը եւ ոտնձգությունները կատարվել են 2008-2014թթ․, երբ Սալմոնդը Շոտլանդիայի կառավարության ղեկավարն էր։ Լսումներից հետո 64-ամյա Ալեքս Սալմոնդը լրագրողներին ասել է, թե մեղավոր չէ եւ մտադիր է ապացուցել դա դատարանում։
Օգոստոսին նախկին վարչապետն արդեն մեկ տարի շարունակվող դատավարության արդյունքում ավելի քան կես միլիոն ֆունտ էր ստացել Շոտլանդիայի կառավարությունից, որը Սալմոնդի հասցեին մեղադրանքների սեփական ներքին հետաքննություն էր անցկացրել։
Կառավարությունը, որը ղեկավարում է կուսակցությունում Սալմոնդի նախկին տեղակալ Նիկոլա Ստյորջենը, ընդունել է, որ հետաքննությունն իրականացվել է խախտումներով եւ դատարանի որոշմամբ Սալմոնդին փոխհատուցել է 512 000 ֆունտ (660 000 դոլար)։
Սակայն այս որոշումը վերաբերում է հենց պրոցեդուրաներին եւ պատասխան չի տալիս այն հարցին, թե արդար է արդյոք նախկին վարչապետին մեղադրանքներ ներկայացնելը։
Ինչպես դատարանում հաստատել են ոստիկանությունը եւ մեղադրողը, բռնաբարության փորձ Սալմոնդը կատարել է 2014թ․ հունիսին՝ Շոտլանդիայի կառավարության ղեկավարի Բյութ-Հաուզ առանձնատանը։ Նա, ըստ մեղադրական տեքստի, սեղմել է կնոջը պատին, պոկել է նրա հագուստը, ինքը հանվել, հրել նրան մահճակալին եւ պառկել վրան։
Հետաքննության կողմից նկարագրվող մնացած 13 դեպքերում խոսքը տարբեր աստիճանի համառության մասին է՝ կրծքին եւ ազդրերին հպումներից մինչեւ համբուրելու փորձեր։
Մեղադրանքի համաձայն, Սալմոնդի ոտնձգությունների զոհ է դարձել 10 կին։
Սալմոնդի գործի ըստ էության քննությունը Էդինբուրգի գլխավոր դատարանում կսկսվի հաջորդ տարվա մարտի 9-ին եւ կաշարունակվի, ինչպես նախատեսված է, չորս շաբաթ։

Бывший лидер Шотландской национальной партии и глава правительства Шотландии, ныне ведущий российского канала RT Алекс Салмонд предстал перед судом по обвинению в попытке изнасилования и приставаниях к 10 женщинам, передает BBC.
В Высоком суде в Эдинбурге прошли предварительные слушания по делу Салмонда. Согласно обвинительному заключению, попытка изнасилования и случаи домогательств произошли в 2008-2014 гг, когда Салмонд возглавлял правительство Шотландии. После слушаний 64-летний Алекс Салмонд сказал журналистам, что невиновен и намерен доказать это в суде.
В августе Салмонд в результате продолжавшейся год тяжбы уже отсудил более полумиллиона фунтов у правительства Шотландии, которое провело собственное внутреннее расследование обвинений в адрес Салмонда.
Правительство, которое возглавляет бывшая заместительница Салмонда в партии Никола Стёрджен, признало, что расследование шло с нарушениями, и возместило Салмонду судебные издержки в размере 512 тыс. фунтов (660 тысяч долларов по нынешнему курсу).
Правда, это решение касалось именно процедурных вопросов и не дает ответа на вопрос, справедливы или нет предъявленные Салмонду обвинения.
Как утверждают полиция и обвинитель в суде, попытку изнасилования Салмонд предпринял в июне 2014 года в резиденции главы правительства Шотландии Бют-хауз. Он, согласно тексту обвинения, прижал женщину к стене, сорвал с нее одежду, разделся сам, толкнул ее на кровать и лег сверху.
В остальных 13 эпизодах, описанных следствием, речь идет о приставаниях разной степени настойчивости: от прикосновений к груди и ягодицам до попыток поцеловать.
Всего, согласно обвинению, жертвами домогательств Салмонда стали 10 женщин.
Рассмотрение дела Салмонда по существу начнется в Высоком суде в Эдинбурге 9 марта следующего года и продлится, как ожидается, четыре недели.