Գարեգին Բ Կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների ու արքեպիսկոպոսների վերաբերյալ քրեական գործը մակագրվել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վահագն Մելիքյանին։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս»-ից։
Գարեգին Բ Կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների ու արքեպիսկոպոսների վերաբերյալ քրեական գործը Երևանի քրեական դատարանն ընդդատության կարգով ստացել է սեպտեմբերի 1-ին և նույն օրը մակագրել Վահագն Մելիքյանին։ Նա արդեն երրորդ դատավորն է, որին մակագրվում է գործը։
Գործը նախ մակագրվել էր Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Հակոբ Մանուկյանին։ Վերջինս օգոստոսի 7-ին ինքնաբացարկ էր հայտնել՝ նշելով, որ մեղադրյալների պաշտպան Արա Զոհրաբյանը նախկինում ընդունել է իր բանավոր քննությունը, որի արդյունքում ինքը փաստաբանական գործունեության արտոնագիր է ստացել։
Այնուհետև գործը մակագրվել էր դատավոր Սերժ Ռուշանյանին։ Նա օգոստոսի 28-ին որոշել էր գործն ըստ տարածքային ընդդատության փոխանցել Երևանի քրեական դատարան՝ արձանագրելով, որ Գարեգին Բ-ին ներկայացված մեղադրանքի փաստական նկարագրությունում ենթադրյալ արարքի կատարման վայրը նշված չէ, իսկ մինչդատական վարույթն իրականացրած մարմնի նստավայրը գտնվում է Երևանում։
Գարեգին Բ-ին մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 507-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարք՝ ծառայողական լիազորությունների օգտագործմամբ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելը։ Նույն մեղադրանքն առաջադրված է նաև Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանին, Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանին, Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանին, Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանին, Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանին և Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանին։
Գործը կապված է Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի պաշտոնավարման վերաբերյալ դատական գործընթացի հետ։ 2026 թվականի հունվարի 10-ին Գարեգին Բ-ի տնօրինությամբ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանն ազատվել էր թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից։ Նա վիճարկել էր որոշումը դատարանում, իսկ դատարանը հայցի ապահովման միջոց էր կիրառել՝ մինչև գործով վերջնական դատական ակտի կայացումը նրա պաշտոնավարումն ապահովելու վերաբերյալ։ Մեղադրող կողմի պնդմամբ՝ հետագայում այդ դատական ակտի կատարումը խոչընդոտվել է։
Փետրվարին Գարեգին Բ կաթողիկոսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել էր բացակայելու արգելքը, որի հետևանքով արգելվել էր նրա ելքը Հայաստանից։

The criminal case against Catholicos of All Armenians Karekin II and six bishops and archbishops, who are members of the Supreme Spiritual Council of the Armenian Apostolic Church, has been assigned to Judge Vahagn Melikyan of the Yerevan criminal court of first instance of general jurisdiction, reports Datalex, the judicial information system of Armenia.
This criminal case was received by the Yerevan criminal court in the order of jurisdiction on Tuesday and assigned to Judge Vahagn Melikyan on the same day. He is already the third judge to whom this case has been assigned.
The case was first assigned to Judge Hakob Manukyan of the court of first instance of general jurisdiction of Armavir Province. Manukyan, however, on August 7, had recused himself from this case noting that the defendants’ defense attorney Ara Zohrabyan had previously checked his oral examination, as a result of which he had been issued a license to practice law.
The case was then assigned to Judge Serzh Rushanyan of the aforesaid Armavir provincial court. But on August 28, this judge had decided to transfer the case to the Yerevan criminal court in accordance with territorial jurisdiction, noting that the factual description of the charge against Karekin II does not indicate the place of commission of the alleged act, and the seat of the body that conducted the pretrial proceedings is located in Yerevan.
The Catholicos of All Armenians is charged with using his official powers to obstruct the execution of a judicial act that has entered into legal force by. The same charge has also been brought against Archbishop Nathan Hovhannisyan, Archbishop Haigazun Najarian, Bishop Moushegh Babayan, Bishop Hovnan Hakobyan, Bishop Makar Hakobyan, and Bishop Vahan Hovhanessian.
The case is related to the judicial process regarding the tenure of the now defrocked primate of the Diocese of Masis of the Armenian Apostolic Church, Bishop Gevorg Saroyan—now Arman Saroyan. On January 10, Saroyan was dismissed from the aforesaid position by order of Karekin II. Saroyan had challenged the decision in court, and the latter applied a measure of security of the claim to ensure his tenure until the final judicial act in the case. According to the prosecution, the execution of that judicial act was subsequently hindered.
In February, a travel ban was imposed on Catholicos Karekin II as a pretrial measure, preventing him from leaving Armenia.