Սալվադորը պատրաստվում է կառուցել աշխարհում առաջին «Բիթքոյն քաղաքը», որն ի սկզբանե կֆինանսավորվի բիթքոյններով ապահովվող բաժնետոմսերի հաշվին, հայտարարել է նախագահ Նայիբ Բուկելեն, հաղորդում է Reuters-ը:
Նրա խոսքով՝ քաղաքը, որը կկառուցվի երկրի արեւելքում, կստանա գեոթերմալ էներգիա հրաբխից եւ հարկեր չի գանձի, բացի ավելացված արժեքի հարկից:
«Ներդրումներ կատարեք այստեղ եւ վաստակեք այնքան փող, որքան ցանկանում եք»,-ասել է Բուկելեն: «Դա ամբողջովին էկոլոգիական քաղաք է, որն աշխատում է եւ ստանում էներգիա հրաբխից»:
Բուկելեի խոսքով՝ ԱԱՀ-ի կեսը կօգտագործվի քաղաքի կառուցման համար թողարկված բաժնետոմսերը ֆինանսավորելու համար, իսկ մյուս կեսը կօգտագործվի այնպիսի ծառայությունները վճարելու համար, ինչպես աղբահանությունը՝ գնահատելով հասարակական ենթակառուցվածքը շուրջ 300 000 բիթքոյն:
Սեպտեմբերին Սալվադորը դարձել է աշխարհում առաջին երկիրը, որն ընդունել է բիթքոյնը որպես օրինական վճարային միջոց:
Չնայած Բուկելեն սիրված նախագահ է՝ հարցումները ցույց են տալիս, որ սալվադորցիները կասկածամտորեն են վերաբերվում նրա՝ բիթքոյնների նկատմամբ հակվածությանը:
Համեմատելով իր ծրագիրը քաղաքների հետ, որոնք հիմնադրվել են Ալեքսանդր Մեծի հետ, Բուկելեն ասել է, որ Բիթքոյն Սիթին կունենա օդանավակայան, բնակելի եւ կոմերցիոն շրջաններ ու կենտրոնական հրապարակ, որը նախագծված կլինի այնպես, որ երկրնքից ունենա բիթքոյնը խորհրդանշող տեսք:

Сальвадор планирует построить первый в мире «Биткойн-город», изначально финансируемый за счет облигаций, обеспеченных биткойнами, заявил президент Найиб Букеле, передает Reuters.
По его словам, город, который планируется построить в восточном регионе Ла-Юнион, будет получать геотермальную энергию от вулкана и не будет взимать никаких налогов, кроме налога на добавленную стоимость (НДС).
«Инвестируйте сюда и зарабатывайте столько денег, сколько хотите», - сказал Букеле. «Это полностью экологический город, который работает и получает энергию от вулкана».
По словам Бакеле, половина взимаемого НДС будет использоваться для финансирования облигаций, выпущенных для строительства города, а другая половина будет использоваться для оплаты таких услуг, как вывоз мусора, оценивая общественную инфраструктуру примерно в 300 000 биткойнов.
Сальвадор в сентябре стал первой страной в мире, которая приняла биткойн в качестве законного платежного средства.
Хотя Букеле является популярным президентом, опросы общественного мнения показывают, что сальвадорцы скептически относятся к его любви к биткойну.
Сравнивая свой план с городами, основанными Александром Великим, Букеле сказал, что Биткойн-Сити будет иметь  аэропорт, жилые и коммерческие районы и центральную площадь, спроектированную таким образом, чтобы с воздуха она выглядела как символ биткойна.