Ուկրաինայի քաղաքացուհին, գուցե, առաջինը երկրում հայրանունը փոխել է «մայրանունով»՝ փոխելով անձնագիրը։ 16-ամյա կիեւցի աղջիկը «թարմացրել է անուն-ազգանունը, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով «Украинские новости» պարբեականին։
2021թ. փետրվարին Ուկրաինայի քաղաքացիներն իրավունք ստացան սեփական ցանկությամբ փոխել ոչ միայն անուն-ազգանունը, այլեւ հայրանունը։ «16-ամյա աղջիկը, փոխելով ազգանունը, անունը եւ հայրանունը, Ուկրաինայում առաջին անգամ իր համար ընտել է մայրանունը հայրանվան փոխարեն, եւ հիմա նա Լիտվինենկո Ստանիսլավա Լեսեեւնա է»,- տեղեկացրել է պարբերականը՝ հղում կատարելով նրա մոր՝ Լեսյա Լիտվինենկոյի մեկնաբանությանը «Ֆեյսբուք» սոցցանցում։
Աղջիկը խորթ հոր հայրանունն էր կրում։ «Նա է դաստիարակել աղջկան»-, ասել է մայրը։ «Իմ անունն ընտրելով՝ նա խոր հարգանք է ցուցաբերել իմ հանդեպ»,- ասել է մայրը։ Գուցե նրա վրա ազդեցություն են գործել աստվածաշնչյան պատմությունները... «Աստվածաշնչում կանայք ապրանք են եղել, եւ դա ինձ միշտ զայրացրել է, հատկապես ծննդաբանության առումով... Իմ տղամարդը,- ասել է նրա մայրը,- աջակցել է Ստասյայի ցանկությանը՝ ընտրելու նոր անուն-հայրանուն-ազգանուն»-, մոր խոսքերը մեջբերել է պարբերականը։

Гражданка Украины, возможно, первой в стране сменила отчество на матчество - меняя паспорт, 16-летняя киевлянка «обновила» также имя и фамилию, сообщает РИА Новости со ссылкой на издание «Украинские новости».
В феврале 2021 года граждане Украины получили право менять по собственному желанию не только имя или фамилию, но и отчество. «Шестнадцатилетняя девушка, меняя фамилию, имя и отчество, впервые на Украине выбрала для своего наименования матроним вместо патронима и теперь именуется Литвиненко Станислава Лесеевна», - сообщает издание со ссылкой на комментарий ее матери Леси Литвиненко в соцсети Facebook.
По словам родительницы, которая второй раз вышла замуж, дочь взяла фамилию отчима - «своего настоящего отца, который ее воспитал». Имя же девушка выбрала то, которым мать хотела назвать ее при рождении. «Наше воспитание повлияло на ее выбор носить мое имя (вместо отчества - ред.)... демонстрируя глубокое уважение именно к матери. Может быть, на ее мировоззрение повлияли наши дискуссии о библейском неравенстве. В Библии женщины были товаром, и лично меня это всегда возмущало, особенно в контексте родословной... Мой мужчина поддержал желание Стаси выбрать новые фамилию-имя-отчество», - приводит издание слова матери юной киевлянки.