Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կանչել է Բաքվում Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջաֆար Աղայի Մարյանին, որին Բաքուն դժգոհություն է հայտնել Իսլամական Հանրապետությունում հակաադրբեջանական տրամադրություններ հրահրելու կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Նիստում իրանական կողմին խիստ բողոք է հայտնվել Ադրբեջանի և նրա նախագահի հասցեին արված վիրավորական հայտարարությունների առնչությամբ, որոնք արվել են դեկտեմբերի 29-ին Արդաբիլում Իրանի Գերագույն առաջնորդի ներկայացուցիչ Հասան Ամելիի մասնակցությամբ միջոցառմանը։ Այն հեռարձակվել է իրանական լրատվական ցանցի ռադիո և հեռուստաալիքներով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Իրանցի դիվանագետին նաեւ ներկայացվել է Բաքվի դժգոհությունը՝ կապված «վերջին շրջանում Իրանում բնակչության բացահայտ հակաադրբեջանական տրամադրությունների լուրջ բորբոքման հետ»։
ԱԳՆ-ն նշել է, որ հակաադրբեջանական քարոզչությունը «չի համապատասխանում երկկողմ հարաբերությունների ոգուն», և որ «նման գործողություններն ուղղված են ատելություն և թշնամանք հրահրելուն»։
Նշենք, որ Արդաբիլում Չալդարանի պատերազմի (Իրանի շահ Իսմայիլ Իսմայիլի և Օսմանյան կայսրության սուլթան Սելիմի պատերազմ) զոհվածների հիշատակի արարողության ժամանակ բանախոսը (իրանական ադրբեջանցի) Էրդողանին և Ալիևին անվանել է տականքներ։

МИД Азербайджана вызвал временного поверенного в делах Ирана в Баку Джафара Агаи Мариана, которому было выражено недовольство Баку разжиганием антиазербайджанских настроений в исламской республике. Об этом сообщила пресс-служба азербайджанского внешнеполитического ведомства.
«На встрече иранской стороне был выражен решительный протест в связи с оскорбительными высказываниями в адрес Азербайджана и его президента, прозвучавшими 29 декабря на мероприятии в Ардебиле с участием представителя верховного лидера Ирана в этой провинции Хасана Амели, которое транслировалось по радио- и телеканалам иранской новостной сети», - говорится в сообщении.
До сведения иранского дипломата также было доведено недовольство Баку «серьезным разжиганием в последнее время среди населения в Иране откровенно антиазербайджанских настроений».
В МИД отметили, что антиазербайджанская пропаганда «не соответствует духу двусторонних отношений» и что «подобные действия направлены на разжигание ненависти и вражды».
Отметим, что на церемонии поминовения жертв Чалдаранской войны (войны между шахом Ирана Исмаилом и султаном Османской империи Селимом) в Ардебиле спикер (иранский азербайджанец) назвал Эрдогана и Алиева ублюдками.