ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը երբեւէ այսպիսի բարձր մակարդակի չի եղել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը` անդրադառնալով այն փաստին, որ այսօր Եվրոպական խորհրդարանն բանաձեւ է ընդունել ԵՄ-Հայաստան ասոցացման համաձայնագրի վերաբերյալ:
«Հայաստանի վերաբերյալ նման զեկույց Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունվում է առաջին անգամ»,-ասել է նա ու բանաձեւում առանձնացնել երեք կետ.
«1. Հայաստանի ժողովրդավարացման խորացում: Բանաձեւը ճանաչում է Հայաստանի եվրոպական ձգտումները /նման գնահատականը բացակայում է ԵՄ-Ադրբեջան բանաձեւում/ եւ բարձր է գնահատում Արեւելյան համագործակցության ներքո Հայաստանի բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը, ինչպես նաեւ կոչ է արվում տրամադրել լայնածավալ աջակցութուն` համաձայն «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքին: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներն ինչքան ինտենսիվ լինեն, այնքան Հայաստանին ԵՄ-ի կողմից աջակցությունը կմեծանա:
2. Բանաձեւն անդրադառնում է ԼՂ հակամարտությանը, որտեղ նշվում է, որ հարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, շեշտվում է, որ ուժի կիրառման սպառնալիքը վտանգում է միջազգային հանրության համատեղ ջանքերը: ԵԽ բանաձեւում առաջին անգամն է ամրապնդվում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքը` որոշելու ԼՂ վերջնական կարգավիճակը, եւ դրա ճանաչումը կարելի է դիտել որպես նախապայման Ադրբեջան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների ենթատեքստում: Բանաձեւում նաեւ կոչ է արվում վստահությունն ամրապնդող միջոցառումներ ձեռնարկել Շփման գծում, ներառյալ դիպուկահարների դուրսբերումը, հրետանու հետքաշումը եւ դրա օգտագործման կասեցումը:
3. Բանաձեւն անդրադառնում է հայ-թուրքական հարաբերություններին` բանաձեւում կարեւորվում է սահմանների առանց նախապայմանների բացումը եւ շեշտվում է, որ փակ սահմանի շարունակական առկայությունն անընդունելի է այն երկրների միջեւ, որոնք ձգտում են ԵՄ անդամակցությանը եւ կոչ է անում վերջ դնել այս իրավիճակին»:

Сотрудничество между Арменией и Евросоюзом никогда не было на столь высоком уровне. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, комментируя принятую 18 апреля Европарламентом резолюцию об Ассоциативном соглашении Армения - ЕС.
«Европарламент впервые принимает такой доклад по Армении», - сказал Шармазанов, выделив в резолюции 3 пункта:
«1. Углубление демократии в Армении. Резолюция признает европейские стремления Армении (в резолюции Азербайджан - ЕС такая оценка отсутствует) и высоко оценивает амбициозную повестку реформ в Армении в рамках «Восточного партнерства»; в документе также содержится призыв предоставить широкомасштабную помощь согласно принципу «большее за большее». Это значит, что чем интенсивнее будет протекать процесс реформ в Армении, тем больше помощи страна получит от Евросоюза.
2. Резолюция затрагивает карабахский конфликт. В документе отмечается, что мирное урегулирование конфликта не имеет альтернативы, подчеркивается, что угроза применения силы подрывает усилия международного сообщества. Впервые в резолюции Европарламента закрепляется право народа Нагорного Карабаха определить окончательный статус НК, его признание можно рассматривать в качестве предусловия в подтексте переговоров по ассоциативному соглашению Азербайджан - ЕС. В резолюции также содержится призыв предпринять меры по укреплению доверия на линии соприкосновения, в том числе отвести снайперов, артиллерию, отказаться от использования последней.
3. Резолюция касается армяно-турецких отношений. В ней подчеркивается важность открытия границ без предусловий, делается акцент на том, что закрытая граница между странами, стремящимися к членству в ЕС, неприемлема».