ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը երբեւէ այսպիսի բարձր մակարդակի չի եղել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը` անդրադառնալով այն փաստին, որ այսօր Եվրոպական խորհրդարանն բանաձեւ է ընդունել ԵՄ-Հայաստան ասոցացման համաձայնագրի վերաբերյալ:
«Հայաստանի վերաբերյալ նման զեկույց Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունվում է առաջին անգամ»,-ասել է նա ու բանաձեւում առանձնացնել երեք կետ.
«1. Հայաստանի ժողովրդավարացման խորացում: Բանաձեւը ճանաչում է Հայաստանի եվրոպական ձգտումները /նման գնահատականը բացակայում է ԵՄ-Ադրբեջան բանաձեւում/ եւ բարձր է գնահատում Արեւելյան համագործակցության ներքո Հայաստանի բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը, ինչպես նաեւ կոչ է արվում տրամադրել լայնածավալ աջակցութուն` համաձայն «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքին: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներն ինչքան ինտենսիվ լինեն, այնքան Հայաստանին ԵՄ-ի կողմից աջակցությունը կմեծանա:
2. Բանաձեւն անդրադառնում է ԼՂ հակամարտությանը, որտեղ նշվում է, որ հարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, շեշտվում է, որ ուժի կիրառման սպառնալիքը վտանգում է միջազգային հանրության համատեղ ջանքերը: ԵԽ բանաձեւում առաջին անգամն է ամրապնդվում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքը` որոշելու ԼՂ վերջնական կարգավիճակը, եւ դրա ճանաչումը կարելի է դիտել որպես նախապայման Ադրբեջան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների ենթատեքստում: Բանաձեւում նաեւ կոչ է արվում վստահությունն ամրապնդող միջոցառումներ ձեռնարկել Շփման գծում, ներառյալ դիպուկահարների դուրսբերումը, հրետանու հետքաշումը եւ դրա օգտագործման կասեցումը:
3. Բանաձեւն անդրադառնում է հայ-թուրքական հարաբերություններին` բանաձեւում կարեւորվում է սահմանների առանց նախապայմանների բացումը եւ շեշտվում է, որ փակ սահմանի շարունակական առկայությունն անընդունելի է այն երկրների միջեւ, որոնք ձգտում են ԵՄ անդամակցությանը եւ կոչ է անում վերջ դնել այս իրավիճակին»:

YEREVAN. – The EU-Armenia cooperation was never on such high level, Armenia’s National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov told Armenian News-NEWS.am, reflecting on the fact that the European Parliament on Wednesday adopted a resolution on the Armenia-EU Association Agreement.
“The European Parliament is adopting such report on Armenia for the first time,” Sharmazanov said and specified the three following points in the resolution:
“1) The Resolution recognizes Armenia’s European aspirations and highly evaluates Armenia’s ambitious reform agenda. The more intensive Armenia’s democratic reforms become, the EU assistance to Armenia will increase that much more.
2) The Resolution reflects on the Nagorno-Karabakh (NK) conflict, where it is noted that the matter’s peaceful settlement has no alternative. The European Parliament Resolution specifies for the first time the Nagorno-Karabakh people’s right to decide the NK’s final status. The Resolution also calls upon to launch confidence-building measures at the line of contact.
3) The Resolution reflects on the Armenian-Turkish relations. It underscores the opening of the borders without any preconditions, stresses that the continuous existence of a closed border is unacceptable between those countries that aspire for EU membership, and calls for an end to this situation.”