Լատվիայի պաշտպանության նախարար Անդրիս Սպրուդսը հայտնել է, որ սարքերը, որոնք մայիսի 7-ի գիշերը ներթափանցել են երկրի տարածք, ամենայն հավանականությամբ ուկրաինական էին։ Այդ կապակցությամբ նա հայտարարել է հրաժարական տալու պատրաստակամության մասին։ Այս մասին մայիսի 8-ին հաղորդել է Delfi պորտալը։
«Սպրուդսը հաստատել է, որ ներկայում հիմնական վարկածն այն է, որ հինգշաբթի գիշերը Լատվիայի տարածք են ներթափանցել անօդաչուներ Ուկրաինայից», — նշվել է նյութում։
Քաղաքական գործիչն ավելացրել է, որ պատրաստ է ստանձնել պատասխանատվությունը, որ Լատվիա ներթափանցած անօդաչուները անվտանգ կերպով չեն խոցվել։ Այդ կերպ նա կհարգի իր հրաժարականի վերաբերյալ ընդդիմության պահանջը։

Министр обороны Латвии Андрис Спрудс заявил, что дроны, которые залетели на территорию страны в ночь на 7 мая, вероятнее всего, были украинскими. В связи с этим он выразил готовность уйти в отставку. Об этом 8 мая сообщил портал Delfi.
«Спрудс подтвердил, что сейчас основная версия заключается в том, что в ночь на четверг на территорию Латвии залетели дроны из Украины», — говорится в материале.
Политик добавил, что он готов взять на себя ответственность за то, что залетевшие в Латвию дроны не были безопасно сбиты. Таким образом он будет уважать требование оппозиции о его отставке.