Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ խմբավորման միջև հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո անցած ութ ամիսների ընթացքում Գազայում իսրայելական գործողությունների հետևանքով զոհվել է 1005 պաղեստինցի, հաղորդում է Associated Press-ը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ անկլավում գրեթե ամեն օր արձանագրվում են ավիահարվածներ, ինչպես նաև հրետանային ռմբակոծություններ և փոխհրաձգություններ սահմանազատման գծի երկայնքով, որը Գազայի տարածքը բաժանում է Իսրայելի և պաղեստինյան կառույցների վերահսկողության գոտիների։
Մահվան վերջին դեպքերն արձանագրվել են իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների շարքից հետո, որոնք մի քանի օր շարունակ հասցվում էին Գազայի կենտրոնական շրջաններին և Գազա քաղաքին։ Այդ հարձակումների հետևանքով, ինչպես պնդում է գերատեսչությունը, զոհվել է մի քանի մարդ։
Ավելի վաղ այս շաբաթ նախարարությունը հայտնել էր, որ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմի ընթացքում զոհերի ընդհանուր թիվը գերազանցել է 73 հազարը։

Министерство здравоохранения сектора Газа заявило, что в результате израильских операций в Газе погибло 1005 палестинцев за восемь месяцев после достижения режима прекращения огня между Израилем и группировкой ХАМАС, сообщает Associated Press.
По данным ведомства, в анклаве практически ежедневно фиксируются авиаудары, а также артиллерийские обстрелы и перестрелки вдоль линии разграничения, разделяющей территорию Газы на зоны контроля Израиля и палестинских структур.
Последние случаи гибели были зафиксированы после серии ударов израильских беспилотников, которые в течение нескольких дней наносились по центральным районам Газы и городу Газа. В результате этих атак, по утверждению ведомства, погибли несколько человек.
Ранее на этой неделе министерство сообщило, что общее число погибших в ходе войны между Израилем и ХАМАС превысило 73 тысячи человек.