Ընտրությունների և նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում խախտումների վերաբերյալ ստացվել է 423 հաղորդում։ Այս մասին հայտնել է գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանը 7 քաղաքական ուժերի հայցով ՍԴ նիստում։
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնվել է 332 վարույթ, այդ թվում՝ 7-ը գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ։ 391 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում տարբեր մեղադրանքներով, այդ թվում՝ կամարտահայտմանը խոչընդոտելու, փողերի լվացման, ընտրակաշառքի համար։ 15 պատգամավորի թեկնածուների նկատմամբ կալանքի միջնորդությունները բավարարվել են, ևս 3-ը դեռ չի քննվել։ Նա նաև հայտնել է, որ «Միասնության թևեր» կուսակցության հաղորդման հիման վրա՝ ընտրարշավին աշակերտների ներգրավման վերաբերյալ, հանգամանքների պարզաբանում է իրականացվում։
Պետական մարմինների աշխատակիցներին հանրահավաքներին մասնակցելու հարկադրանքի, վարչական ռեսուրսի օգտագործման, այդ թվում՝ կենսաթոշակների բարձրացման և այլնի մասով ստացվել է 36 հաղորդում, սակայն վարույթներ չեն նախաձեռնվել, քանի որ տեղեկությունները ստուգել չի հաջողվել։ Ընտրությունների ընթացքում ատելության խոսքի վերաբերյալ դատախազությունն ստացել է երկու հաղորդում, սակայն երկու դեպքում էլ վարույթներ չեն նախաձեռնվել, քանի որ հաղորդումները չեն համապատասխանել իրականությանը։
ՆԳՆ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը (ՆԳՆ-ն նույնպես ՍԴ-ում 7 քաղաքական կուսակցությունների հայցով հանդես է գալիս որպես համապատասխանող) հայտնել է, որ միգրացիոն ծառայության լիազորությունների շրջանակում ապահովվել է «մեկ անձ՝ մեկ ձայն» սկզբունքը։ Նրա խոսքով, մի շարք քաղաքացիների՝ բնակության վայրում քվեարկությանը մասնակցելու պահանջները բավարարվել են, իսկ 1 172-ը ներառվել է լրացուցիչ ցուցակներում։ Ինչ վերաբերում է անճշտություններին, ապա բոլոր հաղորդումների հիման վրա ստուգումներ են իրականացվել։

Получено 423 сообщения о нарушениях в ходе выборов и предвыборной кампании. Об этом сообщила заместитель генерального прокурора Лилит Григорян на заседании КС по иску 7 политических сил.
По ее словам, инициировано 332 производства, в том числе 7 по поручению генпрокурора. В отношении 391 лица инициировано уголовное преследование по различным обвинениям, в том числе за препятствование волеизъявлению, отмывание денег, подкуп избирателей. В отношении 15 кандидатов в депутаты удовлетворены ходатайства об аресте, 3 еще не рассмотрены. Она также сообщила, что по сообщению партии «Крылья единства» о привлечении учеников избирательную кампанию идет выяснение обстоятельств.
По части принуждения сотрудников госорганов к участию в митингах, использования административного ресурса, в том числе повышение пенсий и так далее, получено 36 сообщений, однако производства не начаты, поскольку оказалось невозможно проверить информацию. В прокуратуру поступили два сообщения о риторике ненависти входе выборов, но в обоих случаях производства не начаты, поскольку сообщения не соответствовали действительности.
Замглавы МВД Армен Казарян (МВД также выступает соответчиком по иску 7 политических партий в КС) сообщил, что в рамках полномочий службы миграции обеспечен принцип «одно либо – один голос». По его словам, удовлетворены требования ряда граждан об участии в голосовании по месту жительства, а 1172 внесены в дополнительные списки. Что касается неточностей, то по всем сообщениям проведены проверки.