Հայաստանը շահագրգռված է ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացմամբ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ հուլիսի 2-ին Երևանում անցկացված համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ։
Նշելով, որ համագործակցության հիմքում ընդհանուր սկզբունքներ և արժեքներ են, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, իրավունքի գերակայությունը և մարդու իրավունքները, Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանի քաղաքացիների ընտրությունը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է կառավարության որդեգրած ուղու աջակցությունը։ Նրա խոսքով՝ ճեպազրույցից առաջ կայացած հանդիպումը հաստատել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի ամենավստահելի գործընկերներից մեկն է, իսկ այն կարգախոսը, թե Հայաստանը ԵՄ-ին երբևէ եղածից ավելի մոտ է, օրեցօր ավելի շատ հաստատում է ստանում։
Հայաստանի վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրված 52 միլիոն եվրոյի չափով բյուջետային աջակցության, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրներում հայկական ապրանքների նկատմամբ ինքնավար առևտրի միջոցներ կիրառելու մասին օրինագծի ներկայացման համար։ «Այս որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանը կդառնա առաջին երկիրը, որը չունի Եվրամիության անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ կամ ԵՄ-ի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիր, բայց որի նկատմամբ Եվրամիությունը կկիրառի այս գործիքը», — նշել է վարչապետը։ Նա հավելել է, որ հայկական կողմը հույս ունի հնարավորինս շուտ ավարտել որոշման ընդունման գործընթացը՝ Եվրամիության և անդամ պետությունների հետ ակտիվ համագործակցության արդյունքում՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանում արդեն սկսվել է բերքահավաքի սեզոնը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը շահագրգռված է ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացմամբ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Նա հիշեցրել է, որ վերջին ամիսներին Հայաստանը և Եվրամիությունը զգալի առաջընթաց են արձանագրել տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում։ «Դրա վառ ապացույցն է Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովի շրջանակում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում Հայաստան-ԵՄ գործընկերության մասին համատեղ հայտարարության ընդունումը, ինչպես նաև Հայաստանի և Եվրոպական հանձնաժողովի, ինչպես նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ու Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև մտադրությունների հայտարարության և համաձայնեցման նամակի ստորագրումը՝ Հայաստանում երեք սահմանային անցակետերի և երկու հյուսիսային ավտոմայրուղիների կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների իրականացման վերաբերյալ, որը տեղի է ունեցել անցած շաբաթ Բրյուսելում կայացած Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների օրակարգի հարթակի նախարարական համաժողովի շրջանակում», — նշել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի համար էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական նշանակություն ունեցող նախագծերից մեկը էներգիայի պահեստավորման հզորությունների կառուցումն է, որը թույլ կտա ավելի արդյունավետ օգտագործել վերականգնվող աղբյուրներից ստացվող էներգիան։ «Մենք նաև իմ գործընկերոջ հետ քննարկել ենք այս ոլորտում ԵՄ աջակցության ձևավորման և բաշխման հարցը», — ասել է նա։ Անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ Փաշինյանը ընդգծել է էներգետիկ փոխկապակցվածության ընդլայնման կարևորությունը՝ ներառյալ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ էլեկտրահաղորդման գծերի ու միացնող գծերի կառուցումը։ «Սա կարող է նպաստել ինչպես էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը, այնպես էլ կանաչ անցման նպատակների իրականացմանը», — ասել է վարչապետը։ Նա նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է նաև Եվրամիության հետ ավելի սերտ համագործակցությամբ թվային տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների ոլորտում՝ միաժամանակ ստեղծելով միջավայր, որը կնպաստի եվրոպական մասնավոր ներդրումների աճին։ «Այս համատեքստում ես նույնպես մեծ կարևորություն եմ տալիս Սև ծովում ստորջրյա էլեկտրահաղորդման գծերի և թվային մալուխների նախագծերին Հայաստանի մասնակցությանը», — ասել է նա։ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիությանը Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտներին, տնտեսական կայունությանը և երկկողմ համագործակցության խորացմանը ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար՝ ի շահ ժողովուրդների և Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ապագայի։

Армения заинтересована в углублении сотрудничества с ЕС в областях транспортной инфраструктуры, энергетики и высоких технологий. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на совместном брифинге с главой ЕК Урсулой фон дер Ляйен 2 июля в  Ереване.
Отметив, что в основе сотрудничества единые принципы и ценности, такие как демократия, верховенство закона и права человека, Пашинян добавил, что выбор граждан Армении вновь подтвердил поддержку курсу правительства. По его словам, состоявшая до брифинга встреча подтвердила, что ЕС один из самых доверительных партнеров Армении, и лозунг о том, что Армения ближе к ЕС чем когда-либо с каждым днем получает все большее подтверждение.
Премьер-министр Армении выразил благодарность за бюджетную поддержку в размере 52 миллионов евро, предоставленную Армении ЕС, а также за представление проекта закона о применении мер автономной торговли к армянским товарам в странах-членах ЕС. «После вступления этого решения в силу Армения станет первой страной без статуса кандидата в члены Европейского союза или соглашения о свободной торговле с ЕС, к которой Европейский союз применит этот инструмент», — отметил премьер-министр. Он добавил, что армянская сторона надеется как можно скорее завершить процесс принятия решения в результате активного сотрудничества с Европейским союзом и государствами-членами, учитывая, что в Армении уже начался сезон сбора урожая.
По его словам, Армения заинтересована в углублении сотрудничества с ЕС в областях транспортной инфраструктуры, энергетики и высоких технологий. Он напомнил, что в последние месяцы Армения и Европейский союз добились значительного прогресса в области транспортной инфраструктуры. «Ярким доказательством этого является принятие совместного заявления о партнерстве Армении и ЕС в области транспортной инфраструктуры в рамках саммита Армения-ЕС, а также подписание заявления о намерениях и письма-согласования между Арменией и Европейской комиссией, а также Европейским банком реконструкции и развития и Европейским инвестиционным банком о проведении технико-экономических обоснований строительства трех пограничных переходов и двух северных автомагистралей в Армении в рамках Министерской конференции Платформы повестки дня в области транспортной инфраструктуры, состоявшейся в Брюсселе на прошлой неделе», — отметил Пашинян.
По его словам, одним из проектов стратегического значения для Армении в энергетическом секторе является строительство хранилищ энергии, которые позволят более эффективно использовать энергию из возобновляемых источников. «Мы также обсудили с моим партнером вопрос создания и распределения поддержки ЕС в этой области», — сказал он. Говоря об инициативе «Перекресток мира», Пашинян подчеркнул важность расширения энергетической взаимосвязи, включая строительство линий электропередачи и соединительных линий с Турцией и Азербайджаном. «Это может способствовать как укреплению энергетической безопасности, так и реализации целей зеленого перехода», — сказал премьер-министр. Он отметил, что Армения также заинтересована в более тесном сотрудничестве с Европейским союзом в области цифровых технологий, искусственного интеллекта, высоких технологий и инноваций, одновременно создавая среду, которая будет способствовать росту европейских частных инвестиций. «В этой связи я также придаю большое значение участию Армении в проектах подводных линий электропередачи и цифровых кабелей на Черном море», — сказал он. Пашинян поблагодарил Европейский союз за постоянную поддержку демократических институтов Армении, экономической устойчивости и углубление двустороннего сотрудничества на благо народов и на благо будущего партнерства Армения-ЕС.