ԱՄՆ դաշնային և տարածաշրջանային իրավապահ մարմինները հետաքննություն են սկսել Ալյասկա նահանգից Սենատի թեկնածուի նախընտրական արշավի կապակցությամբ, որը կրում է նույն անունը, ինչ գործող հանրապետական սենատորը։ Քննիչները ստուգում են ընտրողներին մոլորության մեջ գցելու նպատակով հնարավոր դավադրության վարկածը, հայտնում է NBC News-ը՝ հղում անելով հետաքննության ընթացքին ծանոթ աղբյուրներին։
Խոսքը Դեն Սալիվանի մասին է՝ նախկին դպրոցական ուսուցչի, որն իր թեկնածության առաջադրման մասին հայտարարել էր մայիսին և վերջերս գրանցվել որպես հանրապետական։ Նա պնդում է, որ լիարժեք քարոզարշավ է վարում գործող սենատոր Դեն Ս. Սալիվանի դեմ, որն այդ պաշտոնը զբաղեցնում է 2015 թվականից։
Սակայն ինքը՝ սենատորը, և Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները կարծում են, որ անվանակցի հայտնվելը նպատակ ունի շփոթեցնել ընտրողներին և ձայներ տանել հօգուտ դեմոկրատների թեկնածու Մերի Պելտոլայի։
Այս շաբաթ Ալյասկայի Գերագույն դատարանը վճռեց, որ Դեն Սալիվանը կարող է մնալ օգոստոսյան փրայմերիզների քվեաթերթիկում։ Ավելի վաղ նահանգի ընտրական հանձնաժողովը հանել էր նրա թեկնածությունը՝ հայտարարելով, որ նա առաջադրվել է ընտրողներին «շփոթեցնելու կամ մոլորեցնելու նպատակով»։
NBC News-ի տվյալներով՝ հետաքննությունն իրականացնում են Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն, Ալյասկայի շրջանի ԱՄՆ դատախազությունը և նահանգի գլխավոր դատախազությունը։ Քննությունը պարզում է՝ արդյո՞ք Դեն Սալիվանի նախընտրական շտաբը ստեղծվել է մի դավադրության շրջանակում, որն ուղղված է եղել գործող սենատորի աջակցության նվազեցմանը և ընտրություններում Մերի Պելտոլայի հնարավորությունների մեծացմանը։
Աղբյուրների տեղեկություններով՝ դաշնային մակարդակում ուսումնասիրվում է այս գործողությունները որպես կապի միջոցների օգտագործմամբ խարդախություն, ինչպես նաև Ալյասկայի բնակիչներին ազատ ու արդար ընտրությունների իրավունքից զրկելուն ուղղված դավադրություն որակելու հնարավորությունը, ինչը կարող է դիտարկվել որպես քաղաքացիական իրավունքների խախտում։
Ընդ որում, դեռևս պարզ չէ, թե ում կարող են մեղադրանքներ առաջադրվել, և արդյոք հետաքննությունը կազդի առաջիկա ընտրությունների վրա։
Մերի Պելտոլայի շտաբի ներկայացուցիչը հերքել է մյուս Դեն Սալիվանի նախընտրական արշավի հետ որևէ կապ ունենալու մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ թեկնածուն կենտրոնացած է իր նախընտրական ծրագրի և ընտրողների հետ աշխատանքի վրա։
Ինքը՝ Դեն Սալիվանը, նույնպես նախկինում հերքել էր փոխհամաձայնեցումը Պելտոլայի, Ալյասկայի Դեմոկրատական կուսակցության կամ ազգային դեմոկրատական ստրատեգների հետ։
Ալյասկայում Սենատի ընտրությունները համարվում են առանցքայիններից մեկը ԱՄՆ Կոնգրեսի վերին պալատի նկատմամբ վերահսկողության համար մղվող պայքարում։ Օգոստոսի 18-ի փրայմերիզների արդյունքներով՝ առավելագույն թվով ձայներ հավաքած չորս թեկնածուները, անկախ կուսակցական պատկանելությունից, դուրս կգան նոյեմբերյան ընտրություններ, որտեղ հաղթողը կորոշվի վարկանիշային քվեարկության համակարգով։

Федеральные и региональные правоохранительные органы США начали расследование в связи с кампанией кандидата в Сенат от штата Аляска, который носит то же имя, что и действующий сенатор-республиканец. Следователи проверяют версию о возможном сговоре с целью ввести избирателей в заблуждение, сообщает NBC News со ссылкой на источники, знакомые с ходом расследования.
Речь идет о Дэне Салливане — бывшем школьном учителе, объявившем о выдвижении в мае и недавно зарегистрировавшемся как республиканец. Он утверждает, что ведет полноценную кампанию против действующего сенатора Дэна С. Салливана, который занимает этот пост с 2015 года.
Однако сам сенатор и представители Республиканской партии считают, что появление однофамильца преследует цель запутать избирателей и оттянуть голоса в пользу кандидата от демократов Мэри Пелтолы.
На этой неделе Верховный суд Аляски постановил, что Дэн Салливан может остаться в бюллетене на августовских праймериз. Ранее избирательная комиссия штата сняла его кандидатуру, заявив, что он выдвинулся «с целью запутать или ввести в заблуждение» избирателей.
По данным NBC News, расследование ведут ФБР, прокуратура США по округу Аляска и генеральная прокуратура штата. Следствие выясняет, был ли создан предвыборный штаб Дэна Салливана в рамках сговора, направленного на снижение поддержки действующего сенатора и увеличение шансов Мэри Пелтолы на выборах.
По информации источников, на федеральном уровне изучается возможность квалификации действий как мошенничества с использованием средств связи, а также как сговора с целью лишить жителей Аляски права на свободные и честные выборы, что может рассматриваться как нарушение гражданских прав.
При этом пока неясно, кому могут быть предъявлены обвинения и повлияет ли расследование на предстоящие выборы.
Представитель штаба Мэри Пелтолы отверг обвинения в какой-либо связи с кампанией другого Дэна Салливана, заявив, что кандидат сосредоточена на своей предвыборной программе и работе с избирателями.
Сам Дэн Салливан ранее также отрицал координацию с Пелтолой, Демократической партией Аляски или национальными демократическими стратегами.
Выборы в Сенат на Аляске считаются одними из ключевых в борьбе за контроль над верхней палатой Конгресса США. По итогам праймериз 18 августа четыре кандидата, набравшие наибольшее число голосов независимо от партийной принадлежности, выйдут в ноябрьские выборы, где победитель будет определен по системе рейтингового голосования.