Նիգերիայի նախագահ Բոլա Տինուբուն կարգադրել է հետաքննություն անցկացնել իր վարչակազմին առընթեր ենթադրյալ կեղծ պետական հաստատության ստեղծման գործով, որի գործունեության համար բյուջեից հատկացվել էր շուրջ 950 հազար դոլար, հաղորդում է BBC News-ը:
Ստուգման առիթ են դարձել նախագահին առընթեր Օտարերկրյա ներդրումների խրասուսման այսպես կոչված խորհրդի (Presidential Foreign Intervention Promotion Council, PFIPC) շուրջ հնչած մեղադրանքները։ Ինչպես հայտարարել են պետության ղեկավարի վարչակազմից, այդ մարմնի ստեղծման մասին նամակը, որն իբր ստորագրել էր նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ֆեմի Գբաջաբիամիլան, պարզվել է՝ կեղծ է:
Կոռուպցիային և դրա ն առնչվող հանցագործությունների դեմ պայքարի հանձնաժողովին (ICPC) հանձնարարվել է 30 օրվա ընթացքում ներկայացնել հետաքննության ամբողջական զեկույցը: Ստուգումը պետք է պարզի այն կազմակերպության հայտնվելու հանգամանքները, որն, իշխանությունների պնդմամբ, պաշտոնական կարգավիճակ չի ունեցել, սակայն կարողացել է ձեռք բերել օրինական պետական հաստատության հատկանիշներ։
Հետաքննող մարմիններն ուսումնասիրում են պաշտոնական փաստաթղթերի հնարավոր կեղծումը, կազմակերպության անունով բանկային հաշիվների բացումը, դիվանագիտական աջակցություն և վիզաների ձևակերպման հարցում օժանդակություն ստանալու փորձերը, ինչպես նաև այս սխեմայում պետական ու մասնավոր անձանց հնարավոր ներգրավվածությունը:
Ոստիկանությունը հետախուզում է հայտարարել PFIPC-ի գլխավոր տնօրեն ներկայացած Ադենիի Ադեեմի Մեթյուի նկատմամբ: Նա կասկածվում է փաստաթղթեր կեղծելու, լիազորություններն ապօրինի յուրացնելու և այլ խախտումների մեջ: Անհետանալուց առաջ նա տեղական լրատվամիջոցներին հայտարարել էր, թե անմեղ է, վախենում է իր կյանքի համար և մտադիր է ներկայանալ դատարան՝ իր դիրքորոշումը պաշտպանելու համար:
Ադեեմին պնդում էր, որ խորհուրդը ստեղծվել է 2024 թվականին՝ Նիգերիա օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու նպատակով։ Նա նշել է, որ կառույցը գործել է օրինական հիմքերով, սակայն նա մեղադրում էր որոշ պաշտոնյաների՝ կաշառք կորզելու և կազմակերպության միջոցների նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու փորձերի մեջ: Նախագահի վարչակազմում այդ մեղադրանքները հերքել են:
Ստուգումների տվյալներով՝ PFIPC-ն գրասենյակ է ունեցել երկրի մայրաքաղաք Աբուջայում գտնվող կառավարական համալիրում, բանկային հաշիվներ՝ Նիգերիայի Կենտրոնական բանկում և ներառված է եղել 2026 թվականի բյուջեում՝ շուրջ 1,3 միլիարդ նայրա (մոտ 950 հազար ԱՄՆ դոլար) ֆինանսավորմամբ: Կազմակերպության հաստիքացուցակում գրանցված է եղել երեք աշխատակից, որոնց ոստիկանությունն արդեն հարցաքննել է:
Նախագահ Տինուբուն հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է պաշտպանել պետական ինստիտուտների հեղինակությունը ինքնակոչության, փաստաթղթերի կեղծման և պաշտոնեական ինքնության չարաշահման դեպքերից:
«Բոլոր այն անձինք, ովքեր մեղավոր կճանաչվեն, պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն գործող օրենսդրությանը խստիվ համապատասխան»,- ասված է Նիգերիայի նախագահի վարչակազմի հայտարարության մեջ:

Президент Нигерии Бола Тинубу распорядился провести расследование по делу о предполагаемом создании фиктивного государственного учреждения при его администрации, на деятельность которого из бюджета было выделено около 950 тысяч долларов, сообщает BBC News.
Поводом для проверки стали обвинения вокруг так называемого Совета по продвижению иностранных инвестиций при президенте (Presidential Foreign Intervention Promotion Council, PFIPC). Как заявили в администрации главы государства, письмо о создании этого органа, якобы подписанное главой аппарата президента Феми Гбаджабиамила, оказалось поддельным.
Комиссии по борьбе с коррупцией и связанными с ней преступлениями (ICPC) поручено в течение 30 дней представить полный отчет о расследовании. Проверка должна установить обстоятельства появления организации, которая, по утверждению властей, не имела официального статуса, но смогла получить признаки легитимного государственного учреждения.
Следственные органы изучают возможную подделку официальных документов, открытие банковских счетов на имя организации, попытки получить дипломатическую поддержку и содействие при оформлении виз, а также возможную причастность государственных и частных лиц к этой схеме.
Полиция объявила розыск Адении Адееми Мэтью, который представлялся генеральным директором PFIPC. Его подозревают в подделке документов, незаконном присвоении полномочий и других нарушениях. Перед исчезновением он заявил местным СМИ, что невиновен, опасается за свою жизнь и намерен явиться в суд для защиты своей позиции.
Адееми утверждал, что совет был создан в 2024 году для привлечения иностранных инвестиций в Нигерию. По его словам, структура действовала законно, однако он обвинял некоторых чиновников в попытках вымогательства взяток и установления контроля над средствами организации. В администрации президента эти обвинения отвергли.
По данным проверок, PFIPC имел офис в правительственном комплексе в столице страны Абуджа, банковские счета в Центральном банке Нигерии и был включен в бюджет на 2026 год с финансированием около 1,3 млрд найр (примерно 950 тысяч долларов). В штате организации числились три сотрудника, которых уже допросила полиция.
Президент Тинубу заявил, что необходимо защитить репутацию государственных институтов от случаев самозванства, подделки документов и злоупотребления служебной идентичностью.
«Все лица, признанные виновными, должны быть привлечены к ответственности в строгом соответствии с действующим законодательством», — говорится в заявлении администрации президента Нигерии.