Եվրահանձնաժողովն ԱՄՆ-ին է փոխանցել այն եվրոպական ապրանքների ցանկը, որոնք կարող են ազատվել 15-տոկոսանոց մաքսատուրքերից։ Այս տուրքերը սահմանվել էին Բրյուսելի և Վաշինգտոնի միջև 2025 թվականին ստորագրված առևտրային համաձայնագրի շրջանակում, հայտնում է Euronews-ը։
Ցանկում ներառված են հարյուրավոր ապրանքատեսակներ, այդ թվում՝ ռոքֆոր պանիրը, ձիթապտղի յուղը, գինին, թունդ ալկոհոլային խմիչքներն ու գարեջուրը, մակարոնեղենը, բժշկական սարքավորումները, էլեկտրատեխնիկան և մեքենաշինական արտադրանքը։
2025 թվականի հուլիսին՝ շաբաթներ տևած առևտրային վեճերից հետո, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն ու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համաձայնության են եկել շոտլանդական Թերնբերիում։ Ըստ այդմ՝ եվրոպական կողմը համաձայնել է, որ ԱՄՆ-ն 15% մաքսատուրք սահմանի ԵՄ արտահանման վրա, և փոխարենը չեղարկել է ամերիկյան արդյունաբերական ապրանքների համար գործող սեփական տուրքերը։
Այս տուրքերից բացառություններ անելու շուրջ բանակցություններ սկսելու մասին նշվել է նաև 2025 թվականի օգոստոսին Բրյուսելի և Վաշինգտոնի հրապարակած համատեղ հայտարարության մեջ, սակայն ԱՄՆ-ը հրաժարվել է նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ, քանի դեռ ԵՄ-ն չի նվազեցրել ամերիկյան ապրանքների մաքսատուրքերը։
Այժմ, երբ ԵՄ պատգամավորները մայիսին հաստատել են համաձայնագիրը, իսկ Բրյուսելը հուլիսի 1-ից չեղարկել է իր մաքսատուրքերը, Եվրահանձնաժողովն ակնկալում է հասնել ամերիկյան 15-տոկոսանոց տուրքերից որոշ ապրանքների ազատմանը։
Համատեղ հայտարարության մեջ նշվել է, որ ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն «կդիտարկեն» իրենց տնտեսությունների և արտադրական շղթաների համար կարևոր նշանակություն ունեցող ապրանքների նկատմամբ մինչև 2025 թվականը գործող մաքսատուրքերը կիրառելու հնարավորությունը։ Դրանք միջինում կազմել են մոտ 3,3%։
2025 թվականից ի վեր ԵՄ երկրներն ակտիվորեն լոբբինգ են անում Եվրահանձնաժողովում (որն իրենց անունից վարում է առևտրային բանակցությունները)՝ փորձելով բացառություններ ապահովել ԱՄՆ արտահանվող իրենց հիմնական ապրանքատեսակների համար։
Ֆրանսիան, Իտալիան և Իսպանիան համառորեն պայքարում են գինու համար առավել նպաստավոր մաքսատուրքեր սահմանելու ուղղությամբ։
Երեքշաբթի օրը ԵՄ առևտրային հարցերով ներկայացուցիչ Մաթիաս Յուրգենսենը Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին հայտնել է, որ ներկայացված ցանկն ընդգրկում է շուրջ 150 միլիարդ եվրոյի եվրոպական արտահանում։
Նրա խոսքով՝ այդ ապրանքները կա՛մ «զգալի տնտեսական նշանակություն» ունեն ԵՄ-ի համար, կա՛մ «սահմանափակ չափով են ներկայացված» ԱՄՆ ներքին շուկայում։

The European Commission has submitted to the United States a list of EU goods it wants exempted from the 15% tariffs introduced under the trade agreement signed between Brussels and Washington in 2025, Euronews reports.
The list includes hundreds of items, such as Roquefort cheese, olive oil, wine, spirits, beer, pasta, medical equipment, electrical appliances, and machinery.
In July 2025, European Commission President Ursula von der Leyen and US President Donald Trump reached an agreement in Turnberry, Scotland, following weeks of trade disputes. Under the deal, Europeans agreed to accept 15% US tariffs on EU exports while simultaneously abolishing their own tariffs on US industrial goods.
While a joint statement published by Brussels and Washington in August 2025 announced the start of negotiations on tariff exemptions, the US refused to sit down at the negotiating table until the EU lowered its tariffs on American goods. Now that EU lawmakers have approved the agreement and Brussels lifted its tariffs on July 1, the European Commission expects to secure exemptions from the 15% US duties.
The joint statement noted that the US and the EU would "consider the possibility" of applying pre-2025 tariff rates—which averaged around 3.3%—to goods "of importance to their economies and supply chains."
Since 2025, EU countries have been actively lobbying the European Commission, which negotiates trade matters on their behalf, to secure exemptions for their key exports to the US. France, Italy, and Spain have been particularly persistent in demanding more favorable tariff terms for wine.
On Tuesday, EU Trade Official Matthias Jörgensen informed members of the European Parliament that the submitted list covers approximately €150 billion worth of EU exports. According to Jörgensen, these goods either carry "significant economic importance" for the EU or have "limited availability" within the US domestic market.