ԱՄՆ իշխանություններն ու վերջիններիս նախաձեռնությամբ ստեղծված «Խաղաղության խորհրդի» ներկայացուցիչները կարծում են, որ պաղեստինյան ծայրահեղական «ՀԱՄԱՍ» շարժմանը ենթակա ոստիկանական ուժերը առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում սկսելու են զենք հանձնել Գազայի ժամանակավոր իշխանություններին։ Այս մասին, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնում է Associated Press (AP) գործակալությունը։
Ամերիկյան ղեկավարությունը լավատեսորեն է տրամադրված Գազայի խաղաղ կարգավորման համաձայնագրի երկրորդ փուլի շուտափույթ իրականացման հարցում։ Այնուամենայնիվ, խոսքը դեռևս վերաբերում է միայն «ՀԱՄԱՍ»-ի վերահսկողության տակ գտնվող ոստիկանական ստորաբաժանումներին։ «ՀԱՄԱՍ»-ի հիմնական զինված ուժերի զինաթափման, այդ թվում՝ ծանր սպառազինության հանձնման ժամկետները դեռևս անհայտ են։ ԱՄՆ իշխանությունների և «Խաղաղության խորհրդի» որոշ ներկայացուցիչների գնահատմամբ՝ այդ գործընթացը կարող է ձգվել 200-ից 350 օր։
Ինչպես հինգշաբթի օրը հայտնել է Axios պորտալը, Վաշինգտոնում կարծում են, որ «ՀԱՄԱՍ» շարժման զինաթափումը կսկսվի առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում։ Ձեռք բերված փոխհամաձայնության համաձայն՝ «ՀԱՄԱՍ»-ն ու Իսրայելը մոտ 7-8 ամսվա ընթացքում պետք է փոխադարձության սկզբունքով մի շարք քայլեր ձեռնարկեն, որոնց իրականացումը կհաստատվի անկախ կողմի կողմից։ Հրապարակման համաձայն՝ նախատեսվում է նաև հիմնովին ոչնչացնել «ՀԱՄԱՍ»-ի ջոկատների կողմից օգտագործվող թունելներն ու զենքի արտադրամասերը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնի նախաձեռնությամբ ստեղծված Խաղաղության խորհուրդը պայմանավորվել է Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի և այլ զինված խմբավորումների լիակատար զինաթափման շուրջ։ ԱՄՆ նախագահը նաև հայտարարել էր, որ դրանից հետո իսրայելական ստորաբաժանումները դուրս կբերվեն Գազայից։

Власти США и представители созданного по их инициативе Совета мира считают, что полицейские формирования, подконтрольные радикальному палестинскому движению ХАМАС, начнут передавать оружие временным властям Газы в течение ближайших двух недель. Об этом со ссылкой на источники сообщило агентство Associated Press (AP).
Американское руководство оптимистично настроено относительно перспектив скорой реализации второго этапа соглашения по мирному урегулированию в Газе. Тем не менее пока речь идет только о полицейских формированиях, подконтрольных ХАМАС. Сроки разоружения основных подразделений ХАМАС, в том числе передача тяжелых вооружений, остаются неясными. По отдельным оценкам представителей властей США и Совета мира, этот процесс может занять от 200 до 350 дней.
Как сообщил в четверг портал Axios, в Вашингтоне считают, что разоружение движения ХАМАС начнется в ближайшие несколько недель. Согласно договоренностям, ХАМАС и Израиль должны в течение примерно семи-восьми месяцев сделать ряд шагов на основе принципа взаимности, которые будут подтверждены независимой стороной, уточняется в публикации. По сведениям портала, предполагается, что применяемые формированиями ХАМАС тоннели и объекты, используемые для производства вооружений, будут уничтожены.
Ранее президент США Дональд Трамп объявил о том, что созданный по инициативе Вашингтона Совет мира договорился о полном разоружении ХАМАС и других вооруженных группировок в Газе. Президент США также заявил, что израильские подразделения после этого будут выведены из Газы.