ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը առաջին անգամ հայտնվել է հանրության առջև այն բանից հետո, երբ նրա որդի Հանթերը պատմել էր հոր առողջական վիճակի վատթարացման մասին՝ շագանակագեղձի քաղցկեղի տարածման ֆոնին, հայտնում է Daily Mail-ը։
83-ամյա Բայդենը շաբաթ օրը մասնակցել է Դելավեր նահանգի Ուիլմինգթոն քաղաքում գտնվող Սուրբ Հովսեփ եկեղեցու պատարագին։ Ծառայությունից հետո նա Գաղտնի ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ անցել է դեպի ավտոմեքենան։ Բայդենը շփվել է ծխականների հետ և մեքենա նստելիս ժպտացել է։
Ավելի վաղ այս շաբաթ Հանթեր Բայդենը BBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ հոր հիվանդությունը տարածվել է ոսկորներին և ուժեղ ցավեր է պատճառում։ Ըստ նրա, հոր վիճակին հետևելը «շատ ծանր է»։
«Քաղցկեղի մետաստազները տարածվել են ոսկորներում և ավելի հեռու։ Դա շատ ցավոտ է և բազմաթիվ առումներով խիստ հյուծող», — ասել է Հանթերը։
Բայդենի ախտորոշման մասին հայտնի դարձավ 2025 թվականի մայիսին՝ Սպիտակ տնից նրա հեռանալուց մի քանի ամիս անց։ Նախկին նախագահն անցել էր ճառագայթային և հորմոնային թերապիա։
ԱՄՆ նախկին առաջին տիկին Ջիլ Բայդենը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ իր ամուսինը, հավանաբար, ստիպված կլինի ապրել քաղցկեղով մինչև կյանքի վերջ, քանի որ հիվանդությունը տարածվել է ոսկորներում։
Չնայած առողջական վիճակին՝ Բայդենը շարունակում է հայտնվել հանրության առջև։ Հանթերը հայտնել է, որ հայրը մինչև օրս ակտիվորեն հետաքրքրվում է երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններով։

Бывший президент США Джо Байден впервые появился на публике после того, как его сын Хантер рассказал об ухудшении состояния здоровья отца на фоне распространения рака предстательной железы, сообщает Daily Mail.
83-летний Байден в субботу посетил мессу в церкви Святого Иосифа в Уилмингтоне, штат Делавэр. После службы он в сопровождении сотрудников Секретной службы прошел к автомобилю. Байден общался с прихожанами и улыбнулся, садясь в машину.
Ранее на этой неделе Хантер Байден заявил в интервью BBC, что болезнь его отца распространилась на кости и вызывает сильные боли. По его словам, наблюдать за состоянием отца «очень тяжело».
«Рак распространился, метастазировал в его кости и дальше. Это очень болезненно и во многих отношениях сильно изнуряет», — сказал Хантер.
О диагнозе Байдена стало известно в мае 2025 года, спустя несколько месяцев после его ухода из Белого дома. Бывший президент проходил лучевую и гормональную терапию.
Бывшая первая леди США Джилл Байден ранее заявляла, что ее мужу, вероятно, придется жить с раком до конца жизни, поскольку заболевание распространилось на кости.
Несмотря на состояние здоровья, Байден продолжает появляться на публике. По словам Хантера, его отец по-прежнему активно интересуется происходящим в стране.