Դատարանը վերադարձրել է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի նախկին ղեկավար, «Միասնության թևեր» կուսակցության անդամ Լիպարիտ Դրմեյանի հայցն ընդդեմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» համակարգից։
Դատավոր Ալֆրեդ Վարդանյանը հայցադիմումը վերադարձնելու հիմքում մի քանի թերություն է նշել` հայցադիմումում չի նշվել Լիպարիտ Դրմեյանի հայրանունը, ինչպես նաև նրա հաշվառման վայրի հասցեն, իսկ հայցադիմումի և դրան կից փաստաթղթերի պատճեններն ուղարկվել են Նիկոլ Փաշինյանի հաշվառման հասցեով։
«Սակայն ավելի քան ակնհայտ փաստ է, որ պատասխանողի հաշվառման հասցեն միաժամանակ չի հանդիսանում վերջինիս փաստացի բնակության և ծանուցման հասցե: Հետևաբար ստացվում է, որ հայցադիմումում չի նշվել նաև ծանուցման հասցեն, իսկ ներկայացված անդորրագիրը չի կարող հանդիսանալ հայցադիմումի օրինակը և դրան կից փաստաթղթերի պատճենները պատասխանողին ուղարկելը հավաստող պատշաճ ապացույց»,– արձանագրել է դատարանը։
Դատարանը նաև ոչ հստակ և ոչ որոշակի է գնահատել Դրմեյանի հայցապահանջը։ Վերջինս պահանջել է Փաշինյանին պարտավորեցնել «նույն եղանակով և նույն հանրայնությամբ հրապարակայնորեն հերքել» հայցի 3.1 կետի «ա»-ից «թ» ենթակետերում նշված տեղեկությունները։ Դատարանի գնահատմամբ՝ նման ձևակերպումից բավարար հստակությամբ չի հասկացվում, թե կոնկրետ ինչ տեղեկությունների հերքում է պահանջվում։ Դատարանն ընդգծել է, որ իրավասու չէ հայցվորի փոխարեն ընտրել կամ ձևակերպել հայցապահանջը։
Հիշեցնենք, որ Լիպարիտ Դրմեյանը դիմել էր դատարան զրպարտություն համարվող տեղեկությունները հերքելու պահանջով։
Հուլիսի 30–ին ճեպազրույցի ժամանակ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացնում։ Ակնարկելով Դրմեյանին` նա ասել էր, որ Սամվել Կարապետյանի կառավարած ՀԷՑ–ը աղբյուր է ունեցել կառավարությունում։

Суд вернул иск бывшего руководителя офиса представителя по международным правовым вопросам, ныне члена партии «Крылья единства» Липарита Дрмеяна против премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Об этом сообщает информационная система «Даталекс».
Судья Альфред Варданян указал несколько упущений в основе возвращения искового заявления: не указано отчество Липарита Дрмеяна, а также адрес места его регистрации, при этом копии искового заявления и приложенных к нему документов были направлены по адресу регистрации Никола Пашиняна.
«Однако более чем очевидным фактом является то, что адрес регистрации ответчика одновременно не является адресом его фактического проживания и адресом для уведомлений. Следовательно, получается, что в исковом заявлении также не указан адрес для уведомлений, а представленная квитанция не может являться надлежащим доказательством направления ответчику экземпляра искового заявления и копий приложенных к нему документов», - констатировал суд.
Суд также оценил исковые требования Дрмеяна как неясные и неопределенные. Последний потребовал обязать Пашиняна «тем же способом и публично опровергнуть» сведения, указанные в подпунктах с «а» по «т» пункта 3.1 иска. По оценке суда, из такой формулировки непонятно, опровержение каких именно сведений требуется. Суд подчеркнул, что не вправе вместо истца выбирать или формулировать исковые требования.
Напомним, что Липарит Дрмеян обратился в суд с требованием опровергнуть озвученную клевету. Во время брифинга 30 июля Пашинян заявил, что подает сообщение о преступлении. Намекая на Дрмеяна, он сказал, что управляемая Самвелом Карапетяном компания «Электрические сети Армении» имела источник в правительстве.