Դատարանը վերադարձրել է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի նախկին ղեկավար, «Միասնության թևեր» կուսակցության անդամ Լիպարիտ Դրմեյանի հայցն ընդդեմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» համակարգից։
Դատավոր Ալֆրեդ Վարդանյանը հայցադիմումը վերադարձնելու հիմքում մի քանի թերություն է նշել` հայցադիմումում չի նշվել Լիպարիտ Դրմեյանի հայրանունը, ինչպես նաև նրա հաշվառման վայրի հասցեն, իսկ հայցադիմումի և դրան կից փաստաթղթերի պատճեններն ուղարկվել են Նիկոլ Փաշինյանի հաշվառման հասցեով։
«Սակայն ավելի քան ակնհայտ փաստ է, որ պատասխանողի հաշվառման հասցեն միաժամանակ չի հանդիսանում վերջինիս փաստացի բնակության և ծանուցման հասցե: Հետևաբար ստացվում է, որ հայցադիմումում չի նշվել նաև ծանուցման հասցեն, իսկ ներկայացված անդորրագիրը չի կարող հանդիսանալ հայցադիմումի օրինակը և դրան կից փաստաթղթերի պատճենները պատասխանողին ուղարկելը հավաստող պատշաճ ապացույց»,– արձանագրել է դատարանը։
Դատարանը նաև ոչ հստակ և ոչ որոշակի է գնահատել Դրմեյանի հայցապահանջը։ Վերջինս պահանջել է Փաշինյանին պարտավորեցնել «նույն եղանակով և նույն հանրայնությամբ հրապարակայնորեն հերքել» հայցի 3.1 կետի «ա»-ից «թ» ենթակետերում նշված տեղեկությունները։ Դատարանի գնահատմամբ՝ նման ձևակերպումից բավարար հստակությամբ չի հասկացվում, թե կոնկրետ ինչ տեղեկությունների հերքում է պահանջվում։ Դատարանն ընդգծել է, որ իրավասու չէ հայցվորի փոխարեն ընտրել կամ ձևակերպել հայցապահանջը։
Հիշեցնենք, որ Լիպարիտ Դրմեյանը դիմել էր դատարան զրպարտություն համարվող տեղեկությունները հերքելու պահանջով։
Հուլիսի 30–ին ճեպազրույցի ժամանակ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացնում։ Ակնարկելով Դրմեյանին` նա ասել էր, որ Սամվել Կարապետյանի կառավարած ՀԷՑ–ը աղբյուր է ունեցել կառավարությունում։

The court has returned the lawsuit of the former head of the Office of the Representative of Armenia on International Legal Matters, member of the opposition Wings of Unity party Liparit Drmeyan against Prime Minister Nikol Pashinyan, according to the DataLex judicial information system of Armenia.
The court noted several shortcomings in the basis for returning the lawsuit: the lawsuit did not indicate Drmeyan's patronymic, as well as the address of his place of registration, and copies of the lawsuit and the attached documents were sent to the registration address of PM Pashinyan.
"However, it is a more than obvious fact that the defendant's [i.e. Pashinyan’s] registration address is not at the same time the latter's actual residence and notification address. Therefore, it turns out that the address for notification was not indicated in the claim, and the submitted receipt cannot serve as proper evidence confirming that the copy of the claim and copies of the attached documents were sent to the defendant,” the court added.
Also, the court assessed Drmeyan’s claim as “unclear and uncertain.” Drmeyan demands that Pashinyan be obliged to “publicly deny in the same manner and with the same publicity” several information specified in the lawsuit. According to the court’s assessment, such wording does not make it clear with sufficient clarity what specific information is required to be denied. The court emphasized that it is not authorized to choose or formulate the claim instead of the plaintiff.
Liparit Drmeyan had applied to the court with a request to deny the information considered slander.
During a press briefing on July 30, PM Pashinyan had announced that he was filing a report about a crime. Referring to Drmeyan, he had said that the Electric Networks of Armenia company, formerly managed by opposition Strong Armenia movement leader and businessman Samvel Karapetyan, had a source in the Armenian government.