Թուրքիայի խոշորագույն մասնավոր ավիաընկերությունը՝ Pegasus-ը, սեպտեմբերի 2-ի գիշերը հետ է շրջել Մոսկվա թռչող մի քանի ինքնաթիռ, գրում են «Осторожно, новости»-ն և «Пост»-ը։ Դա տեղի է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու՝ Ռուսաստանի օդային տարածքը փակելու սպառնալիքից հետո։
Մասնավորապես, մեկնման օդանավակայաններ են վերադարձել Բոդրում—Մոսկվա РС1456, Իզմիր—Մոսկվա РС1521 և Անթալիա—Մոսկվա РС1576 չվերթներով ընթացող ինքնաթիռները։ Առավոտյան ավիաընկերությունը չեղարկել է Ստամբուլից Մոսկվա և Պետերբուրգ, ինչպես նաև Անթալիայից, Իզմիրից և Դալամանից ռուսական քաղաքներ մի քանի տասնյակ չվերթներ։ Չեղարկվել են նաև Ռուսաստանից հակադարձ չվերթները։
Pegasus-ի ներկայացուցիչը չեղարկված չվերթներից մեկի ուղևորներին հայտնել է, որ «թուրքական կողմն արգելում է թռիչքները», և ընկերությունում չգիտեն, թե ինչ սպասել հետո։ Ռուսաստանում Pegasus-ի ավիատոմսերի վաճառքի կետերում ասել են, որ իրենց «հայտնի չէ», թե արդյոք ավիաընկերության ինքնաթիռները կթռչեն Մոսկվա, և չեն կարողացել կողմնորոշել մոտակա չվերթների հարցում։
«Осторожно, новости»-ի հաշվարկների համաձայն՝ անցած գիշեր անօդաչուների սպառնալիքի պատճառով մոսկովյան օդանավակայաններում չեղարկվել կամ հետաձգվել է մոտ 80 չվերթ։ Մասնավորապես, Շերեմետևոյում ժամանակացույցի փոփոխությունները ազդել են 40 չվերթի վրա, Դոմոդեդովոյում՝ 20-ի, իսկ Վնուկովոյում՝ 17-ի։ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ ընդհանուր առմամբ գիշերվա ընթացքում Ռուսաստանի 11 շրջանների, այդ թվում՝ Մոսկվայի մարզի, ինչպես նաև անեքսված Ղրիմի վրա խոցվել է 130 ուկրաինական անօդաչու։
Նախօրեին Զելենսկին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի օդային տարածքը «փաստացի կփակվի»։ «Մենք ուզում ենք նախազգուշացնել յուրաքանչյուր ավիաընկերության, որն օգտագործում է ռուսական օդային տարածքը, յուրաքանչյուր ապահովագրողի և բոլոր նրանց, ովքեր շարունակում են օգտվել ռուսական առանցքային օդանավակայաններից. ռուսական օդային տարածքը դառնում է ամբողջությամբ ոչ անվտանգ», — ասել է Զելենսկին։ Նա ճշտել է, որ Կիևը չի հարձակվելու քաղաքացիական ինքնաթիռների վրա, սակայն ռուսական երկնքում կլինեն անօդաչուներ «այնպիսի մասշտաբներով, որոնք անհրաժեշտ է հաշվի առնել»։ Առաջին հերթին, նրա խոսքով, դա կազդի Մոսկվայի, Պետերբուրգի և այլ կարևոր նշանակման կետերի վրա։
Վլադիմիր Պուտինը Զելենսկու հայտարարությունն անվանել է «պետական ահաբեկչության հայտ»։ «Մենք կգտնենք, թե ինչով պատասխանել։ Թող ոչ ոք չկասկածի», — ասել է Պուտինը։ Տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինն էլ, իր հերթին, խոստացել է թույլ չտալ քաղաքացիական ավիացիայի աշխատանքի մեջ «որևէ նշանակալի ընդհատումներ»։ «Մենք միանշանակ կհաղթահարենք սա առաջիկա տարիներին», — եզրափակել է Նիկիտինը։

Крупнейшая частная авиакомпания Турции Pegasus в ночь на 2 сентября развернула несколько самолетов, летевших в Москву, пишут «Осторожно, новости» и «Пост». Это произошло после угрозы президента Украины Владимира Зеленского закрыть воздушное пространство над Россией. В частности, обратно в аэропорты вылета отправились самолеты, следовавшие по рейсам РС1456 Бодрум—Москва, РС1521 Измир—Москва и РС1576 Анталья—Москва. Утром авиакомпания отменила несколько десятков рейсов из Стамбула в Москву и Петербург, а также из Антальи, Измира и Даламана в российские города. Отменены были и обратные рейсы из России.
Представитель Pegasus заявил пассажирам одного из отмененных рейсов, что «турецкая сторона запрещает вылеты» и в компании не знают, чего ждать дальше. В российских авиакассах Pegasus сказали, что «им неизвестно», будут ли самолеты авиакомпании летать в Москву, и не смогли сориентировать по ближайшим рейсам. Согласно подсчету «Осторожно, новости», прошедшей ночью из-за угрозы беспилотников в московских аэропортах были отменены или задержаны около 80 рейсов. В частности, в Шереметьево изменения в расписании затронули 40 рейсов, в Домодедово — 20, а во Внуково — 17. Минобороны РФ сообщило, что всего за ночь над 11 регионами России, в том числе над Московской областью, и аннексированным Крымом были сбиты 130 украинских беспилотников.
Накануне Зеленский заявил, что воздушное пространство над Россией «фактически будет закрываться». «Мы хотим предупредить каждую авиакомпанию, которая использует российское воздушное пространство, каждого страховщика и всех, кто по‑прежнему пользуется ключевыми российскими аэропортами: российское воздушное пространство становится полностью небезопасным», — сказал Зеленский. Он уточнил, что Киев не будет атаковать гражданские самолеты, но в российском небе будут беспилотники «в масштабах, которые необходимо учитывать». Прежде всего, по его словам, это затронет Москву, Петербург и другие важные пункты назначения.
Владимир Путин назвал заявление Зеленского «заявкой на государственный терроризм». «Мы найдем, чем ответить. Пусть никто не сомневается», — сказал Путин. Глава Минтранса Андрей Никитин, в свою очередь, пообещал не допустить «каких-то значимых перерывов» в работе гражданской авиации. «Мы однозначно справимся с этим в ближайшие годы», — заключил Никитин.