«Չնայած բազմաթիվ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ամպագորգոռ ու շնչասպառ խոստումներին, 2009 թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Գյումրու Մուշ-2 թաղամասում անօթեւանների համար կառուցվող որեւէ բնակարան շահագործման չի հանձնվել»,- ասված է լրագրողների «Ասպարեզ» ակումբի տարածած հայտարարության մեջ:
Ակումբը 2009 թ.-ի դեկտեմբերի 4-ին լրագրողներին ուղղված կոչ էր հրապարակել, որտեղ մտահոգություն էր հայտնել այն մասին, որ գյումրեցի անօթեւաններին խոստացված եւ մինչեւ տարեվերջ շահագործման հանձնվելիք բնակարանների շինարարությունը ձախողված է: Դրան հետեւել էր «Ժառանգություն» կուսակցության հայտարարությունը, որում նույնպես նման մտահոգություն էր հայտնվել: Դեկտեմբերի 7-ին շինարարության կապալառու «Գլենդեյլ Հիլզ» ընկերությունը հայտարարությամբ էր հանդես եկել, որում, մասնավորաբար, ասվում էր. «…22 շենքերի 1056 բնակարանների մի մասի ներքին հարդարման աշխատանքներն ավարտված են, մի մասինը` վերջին փուլում են: Տանիքները և ծածկերը տեղադրված են, դրանցից երեքինը տեղադրման ընթացքում են: Անցկացված են տարածքի կոմունիկացիաները: Ինչպես նախատեսված է բնակարանաշինության պետական ծրագրով, այս տարվա ավարտին „Գլենդեյլ Հիլզը“ ՀՀ կառավարությանը կհանձնի արդեն պատրաստի բնակարաններն ու տները»: Նույն օրը Գյումրի այցելած ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը լրագրողներին ասել էր. «Չեմ կարծում, որ պետք է կասկածի տակ առնել ծրագրի իրականացումը, որովհետև շինարարությունն ընթացքի մեջ է. այս տարի 1050 բնակարանի շինարարություն է ավարտվելու, իսկ մյուս տարի ավարտելու ենք 1980 բնակարանի շինարարությունը»:
Դեկտեմբերի 23-ին շինհրապարակ այցելած Սերժ Սարգսյանը, դժգոհելով շինարարության որակից, Շիրակի մարզպետարանում չնախատեսված խորհրդակցություն է ունեցել իր ենթակաների հետ, որտեղ Ս.Սարգսյանը ասել է, թե շենքերի ներքին հարդարման աշխատանքներում նկատելի են զգալի թերություններ, ինչն ուղղակի անթույլատրելի է: Շեշտելով, որ նախատեսված շինարարական աշխատանքներն ամբողջ ծավալով իրականացնելու հետ մեկտեղ չպետք է տուժի որակը՝ Ս.Սարգսյանը կարգադրել է ամբողջությամբ վերացնել եղած թերությունները եւ, որ պետք է լուծվեն բոլոր բնակարանների ջեռուցման, գազիֆիկացման, սալիկապատման եւ սալօջախների տեղադրման հարցերը: «Կառուցապատող ընկերությունը եւ համապատասխան պետական գերատեսչությունները պետք է հետեւություններ անեն»,-ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը։ Նա հանձնարարել է նաեւ լուծել տարածքի բարեկարգման, կանաչապատման, ենթակառուցվածքների ապահովման հետ կապված խնդիրները:
«2009 թվի դեկտեմբերի 31-ի ժամը 23:59-ի դրությամբ ոչ կառավարությանը եւ ոչ էլ անօթեւաններին շահագործման չի հանձնվել որւեէ մեկ բնակարան մեկ տարի շարունակ խոստացված 1320 (ապա` 1056)-ից:
Այսպիսով, անօթեւաններին հերթական անգամ խաբեցին: Ոչ մի պաշտոնյա ներողություն չի խնդրել 21 տարուց ավելի բնակարանի սպասող անօթեւաններից: Բավականաչափ իրատես ենք վստահաբար ասելու, որ այս ձախողման համար ոչ մի պաշտոնյա կամ կազմակերպություն վարչական կամ քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվելու:
Իշխանությունները պարտավոր են հաշվետվություն ներկայացնել հանրությանն այն մասին, թե ինչո՞ւ եւ ովքե՞ր ձախողեցին գյումրեցի անօթեւանների համար բնակարանաշինության առաջին հերթի աշխատանքները, նշելով այն միջոցառումները, որոնցով պատասխանատվության են ենթարկվել կամ ենթարկվելու ձախողման մեղավորները: Բացի այդ, իշխանությունները, օրինական պարտականություններով ծանրաբեռնված լինելու տպավորություն ստեղծելու համար գոնե, պարտավոր են ողջամիտ պարբերականությամբ եւ բավարար մանրամասնություններով հանդես գալ հանրային հաշվետություններով այն մասին, թե ինչպես են ծախսվում հանրային միջոցներն այս ամբողջ շինարարության ընթացքում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

«Несмотря на многочисленные громогласные заявления высокопоставленных чиновников, по состоянию на 31 декабря 2009 года не сдана в эксплуатацию ни одна квартира из строящихся для людей без крова в микрорайоне „Муш“ города Гюмри», — говорится в заявлении, распространенном клубом журналистов «Аспарез» .
4 декабря 2009 года клуб опубликовал обращение к журналистам, в котором было выражено беспокойство по поводу того, что строительство обещанных и подлежащих сдаче в эксплуатацию до конца года квартир сорвано. Этому последовало заявление партии «Наследие», где выражено такое же беспокойство. 7 декабря подрядчик строительства — компания «Глендейл Хилз» выступила с заявлением, в котором, в частности, говорилось. «… отделочные работы 1056 квартир 22 домов уже завершены, а у части находятся на завершающей стадии. Крыша и покрытия уже установлены, 3 из них находятся в процессе установки. Проведены коммуникационные установки». Как было предусмотрено государственной программой по жилищному строительству, к концу этого года «Глендейл Хилз» сдаст правительству РА уже готовые дома и квартиры. В тот же день посетивший Гюмри заместитель премьера Армении Армен Геворкян журналистам заявил: «Не думаю, что надо ставить под сомнение осуществление программы, так как строительство находится в процессе, в этом году закончится строительство 1050 квартир, а в будущем году завершится строительство еще 1980 квартир».
Посетивший 25 декабря стройплощадку президент Серж Саргсян, выразив недовольство качеством строительства, провел незапланированное совещание в Администрации Ширакской области, на котором сказал, что есть существенные недостатки в отделочных работах домов, а это недопустимо. Подчеркнув, что наряду с осуществлением всего объема предусмотренных строительных работ не должно страдать качество, С. Саргсян поручил полностью ликвидировать недостатки, а также решить вопросы теплоснабжения, газоснабжения, плиточной облицовки и установки газовых плит. «Осуществляющие строительство кампании и соответствующие государственные ведомства должны сделать выводы», — подчеркнул Серж Саргсян. Он поручил также решить вопросы благоустройства, озеленения территории, задачи, связанные с обеспечением инфраструктуры.
Однако по состоянию на 23.59 31 декабря 2009 года не было сдано в эксплуатацию ни одной квартиры из обещанных в течение года 1320, а затем и 1056. «Таким образом, бездомных обманули в очередной раз. Ни один чиновник не попросил прощения у ожидающих уже 21 год квартир людей без крова. Мы можем утверждать, что за этот провал не будут привлечены к уголовной ответственности ни один чиновник или организация. Власти обязаны представить отчет общественности о том, почему и кто провалил работы первого этапа жилищного строительства для бездомных гюмрийцев, отметив при этом те мероприятия, согласно которым привлечены или будут привлечены к ответственности виновные. Кроме того, власти, хотя бы для создания впечатления занятия своими обязанностями, обязаны с благоразумной периодичностью и детально выступать с общественными отчетами о том, как тратятся средства в течение всего строительства», — говорится в заявлении «Аспарез».