Հայաստանում 2011 թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին գրանցվել է 43.340 ծնունդ, որը 1485-ով պակաս է 2010 թվականի ցուցանիշից: Այդ մասին նշված է ՀՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման պետական ծրագրում, որն այսօր` դեկտեմբերի 20-ին, հաստատվեց ՀՀ կառավարության նիստում:
2012 թ. հունվար-հունիսին ծնվածների թվաքանակը կազմել է 19183 մարդ, ինչը 2011թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է 812 ծնունդով կամ 4.1 տոկոսով: Փաստորեն` չի բացառվում, որ 2012 թ. ամփոփենք 40 հազ. ծնունդից պակաս ցուցանիշով` առաջին անգամ վերջին 6 տարիների ընթացքում: Համեմատության համար նշենք, որ 1990 թ. հանրապետությունում ծնվել է մոտ 80 հազ. երեխա: Ծնելիության նվազագույն մակարդակ գրանցվել է 2001 թ.` 32 հազ.:
Ծրագրում նշվել է, որ ծնելիության` դեռեւս ցածր ցուցանիշը պայմանավորող գործոններից մեկը ամուսնությունների ոչ բավարար մակարդակն է: 2012թ. հունվար-հունիս ամիսներին, 2011թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, նկատվել է ամուսնությունների թվաքանակի նվազում:
Բնական հավելաճի գործակիցը 2011 թ. կազմել է 4.7 պրոմիլ (1000 բնակչի հաշվով), նախորդ տարվա 5.2 պրոմիլի համեմատ: 2012թ. հունվար- հունիս ամիսներին բնական հավելաճի ցուցանիշը, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, նույնպես նվազել է` 3.3-ից իջնելով 2.6 պրոմիլի` 1000 բնակչի հաշվով:

В январе - декабре 2011 года в Армении было зарегистрировано 43340 новорожденных, что на 1485 меньше, чем показатели 2010 года. Об этом говорится в государственной Программе улучшения демографической ситуации в Армении, которая 20 декабря утверждена на заседании Правительства.
В январе - июне 2012 года уровень рождаемости составил 19183, что на 4,1% меньше, чем за тот же период 2011 года. Не исключено, что впервые за последние 6 лет 2012 год закроем меньшим показателем уровня рождаемости в Армении – 40000.
Для сравнения отметим, что максимальный уровень рождаемости был зарегистрирован в 1990 году – 80000, а минимальный в 2001 году – 32000 новорожденных.
В Программе отмечается, что одной из главных причин столь низких показателей рождаемости является низкое число браков. В январе - июне 2012 года наблюдалось активное сокращение браков в сравнении с тем же периодом 2011 года.
В 2011 году естественный прирост населения в сравнении с прошлогодним 5,2 составил 4,7 промилле. В январе - июне 2012 года естественный прирост населения в сравнении с тем же периодом прошлого года также сократился, вместо 3,3 составил 2,6 промилле.