Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն ամանորյա ուղերձ է հղել` մաղթելով արդարություն եւ աղքատության վերացում:
«Անցնող տարվա ընթացքում առնչվելով հազարավոր մարդկանց խնդիրներին, ցավին ու դժվարություններին՝ մաղթում եմ այն, ինչ շատերին է այսօր պակասում մեր հրաշալի երկրում:
Հին Հռոմում պոետ Յուվենալն ասում էր. «Ժողովուրդը պահանջում է հաց եւ տեսարան»: Հազարամյակների քաղաքակրթություն անցած մեր ժողովրդին այսօր արդեն պետք է հաց եւ արդարություն:
Բոլորին հացով ապահովելու համար՝ հուսամ գալիք տարում կազատվենք իշխանավոր բիզնեսմեններից եւ տնտեսական անարդար մրցակցությունից: Բոլորին արդարություն տալու համար՝ հուսամ կազատվենք այն անիրավ դատավորներից, որոնք բիզնեսի են վերածել դատաիրավական համակարգը»,- նշել է Կարեն Անդրեասյանը:

Омбудсмен Армении Карен Андреасян поздравил граждан страны с наступающим Новым годом. В своем поздравительном послании омбудсмен отметил:
Поздравляя с Новым годом и Рождеством, желаю всем нам в будущем году справедливости и ликвидации бедности. Столкнувшись с проблемами, болью и трудностями тысяч людей в уходящем году, я желаю всего того, чего многим сегодня не хватает в нашей прекрасной стране.
Древнеримский поэт Ювенал говорил: «Народ требует хлеба и зрелищ». Прошедшему через тысячелетия нашему народу сегодня уже нужны хлеб и справедливость.
Для обеспечения всех хлебом, надеюсь, что в будущем году мы избавимся от провластных бизнесменов и несправедливой экономической конкуренции. Для обеспечения справедливости, надеюсь, мы избавимся от тех судей, которые превратили судебно-правовую систему в бизнес».