Եթե հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը անհաջողության մատնվի, այն կարող է լրջորեն ազդել Միացյալ Նահանգներ — Թուրքիա հարաբերությունների վրա: Այդ մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել է 2001-2004 թթ.. հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի նախագահ, ամերիկացի քաղաքագետ Դեւիդ Ֆիլիփսը։
«Հավատում եմ, որ Օբամայի վարչակազմը ճնշում է գործադրում թուրքերի վրա ամենաբարձր մակարդակով։ Եվ եթե արձանագրությունները վավերացվեն Անկարայում, ապա այդ ճնշումը կնվազի»,- նշել է քաղաքագետը:
Ըստ Ֆիլիփսի՝ դեռեւս Բուշ-կրտսերի վարչակազմի օրոք ամերիկյան պաշտոնյաներն իրենց թուրք գործընկերներին մշտապես մատնացույց էին անում հայ-թուրքական սահմանի բացման անհրաժեշտությունը` ավելացնելով, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ից հետո ԱՄՆ-ի դիրքրոշումը որոշակի «էվոլյուցիայի ենթարկվեց»:
«ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգի այցը Երեւան հստակ ցուցիչ է, որ Բարաք Օբամայի վարչակազմը հասկանում է հարցի կարեւորությունը եւ կարիք ունի բարձրացնելու իր ներգրավվածության մակարդակը: Մոտ ապագայում այս լծակի կիրառումը պետք է ակտիվացվի», — ասել է Ֆիլիփսը՝ միեւնույն ժամանակ նկատելով, որ Երեւանը սխալ թույլ կտա, եթե չեղյալ հայտարարի արձանագրությունները: «Ամեն դեպքում Հայաստանի իշխանությունները պետք է ամեն հնարավորը անեն` հաստատելու իրենց վճռականությունը գործընթացի նկատմամբ։ Կարծում եմ, Հայաստանի նախագահը կարող է ներկայացնել արձանագրությունները Ազգային ժողովին` առանց քվեարկության դնելու անհրաժեշտության։ Ու եթե դրանից հետո էլ թուրքական կողմը որեւէ քայլ չձեռնարկի, Հայաստանը կարող է ասել, որ ինքը ամբողջովին կատարել է իր պարտավորությունները եւ պատրաստ է առաջ ընթանալու։ Այդ դեպքում դիվանագիտական ձախողման պատասխանատվությունը կընկնի Անկարայի վրա»,- նշել է ամերիկացի քաղաքագետը:
Ըստ Ֆիլիփսի՝ արձանագրությունների վավերացման վերջնաժամկետը Հայոց ցեղասպանության տարելիցն է` ապրիլի 24-ը: Քաղաքագետը նկատել է նաեւ, որ Թուրքիայում չարաչար սխալվում էին, եթե կարծում էին, որ արձանագրությունների ստորագրմամբ կխոչընդոտվի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան խնդրին՝ ամերիկացի քաղաքագետը նշել է, որ հայ-թուրքական արձանագրություններում Ղարաբաղի մասին որեւէ տող չկա:

Администрация Барака Обамы оказывает давление на Анкару на самом высоком уровне, и если ратификацию армяно-турецких протоколов постигнет неудача и дипломатия провалится, это может серьезно повлиять на отношения между США и Турцией. Об этом 4 февраля заявил Радио Свобода американский политолог Дэвид Филлипс.
По словам Филлипса, который в 2001-2004 гг. возглавлявший известную комиссию по армяно-турецкому примирению, давление, оказываемое на Анкару, уменьшится только после ратификации этой страной подписанных с Арменией протоколов об установлении двусторонних отношений.
Как отметил политолог, еще при администрации бывшего президента американские официальные лица всегда указывали своим турецким партнерам на необходимость открытия армяно-турецкой границы.
По его мнению, в этом процессе рычаги США не следует недооценивать, более того в ближайшее время использование этих рычагов должно активизироваться.
Четким показателем того, что администрация Барака Обамы понимает важность вопроса и ей необходимо поднять уровень своей вовлеченности, на его взгляд, является визит первого заместителя госсекретаря США Джеймса Стайнберга в Ереван.
При этом политолог отметил, что Ереван совершит ошибку, если признает протоколы недействительными. «В любом случае власти Армении должны сделать все возможное, чтобы подтвердить свою решимость в отношении процесса. Думаю, что президент Армении может представить протоколы в Национальное Собрание без необходимости ставить их на голосование».
Если даже после этого турецкая сторона не предпримет никаких шагов, Армения сможет сказать, что она полностью выполнила свои обязательства и готова двигаться вперед, добавил Филлипс, подчеркнув, что в этом случае ответственность за дипломатический провал ляжет на Анкару.
Для того, чтобы «заставить турок принять решение», по мнению эксперта, необходимо установить крайний срок для завершения процесса ратификации: «Я знаю, что вследствие внутриполитических развитий эта кампания является бессрочным процессом. Годовщина Геноцида армян, 24 апреля, была зафиксирована как возможный крайний срок»,- отметил он, добавив, что данное решение должно принять правительство Армении, однако «важно, чтобы дело было доведено до конца как можно скорее».
При этом он заметил, что жалобы Турции по поводу известного решения Конституционного суда Армении не могут вселять доверия.
Что же касается процесса карабахского урегулирования Филлипс заявил, что в протоколах, а также в приложениях, нет никакого упоминания о Нагорном Карабахе.
По его мнению, прогресс в урегулировании карабахского конфликта будет способствовать армяно-турецкому сближению, однако это не может быть предусловием.
«Если процесс не продвинется вперед, важно, чтобы ответственность за срыв была четко распределена между сторонами», — заключил Филлипс.