«Հրապարակը» գրում է, թե ԲՀԿ-ի Բրյուսել կատարած այցի հետեւանքները դեռ իրենց զգացնել են տալիս: Այն անդրադարձավ ոչ միայն Բրյուսելում  ՀՀ ներկայացուցիչ Ավետ Ադոնցի վրա, այլեւ, ինչպես տեղեկացնում են թերթի աղբյուրները, ԱԺ-ում ԵՄ ներկայացուցիչ Էդուարդո Լորենցոյի:
«Ըստ մեր աղբյուրների` այցը լավագույնս կազմակերպելու համար ԲՀԿ-ն հիմնականում աշխատել էր ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչի` Տրայան Հրիստեայի հետ: Սակայն այցի ընթացքում Ծառուկյանի հայտարարությունը, թե կոռուպցիայի դեմ պայքարն անարդյունավետ է, քանի որ դրա դեմ պայքարողներն են կոռումպացված, հարուցել էր  ՀՀ իշխանության զայրույթը: Արդյունքում հարվածի տակ է հայտնվել տեւական ժամանակ «ղարաբաղերենն» ուսումնասիրող համակրելի Էդուարդոն, որն այդ խաղում ընդամենը կատարող է եղել:
Ինչ-որ պահի նույնիսկ դրված է եղել նրա` Բրյուսել հետ գործուղելու պահանջը, պատճառաբանությամբ, որ պաշտոնավարման եռամյա ժամկետն ավարտվել է, բայց քանի որ այս տարիներին նա բավականին գործ է արել ՀՀ ԱԺ-ԵՄ ինտեգրման գործում, որոշվել է` նա մնալու է ԱԺ-ում,  բայց այլեւս չի աշխատելու կուսակցությունների հետ»:

YEREVAN. – The consequences of the Prosperous Armenia Party’s (PAP) recent visit to Brussels have reflected adversely not only on Armenia’s EU Head of Mission in Brussels, Ambassador Avet Adonts, but, as Hraparak daily’s sources inform, also on EU Advisor to Armenia’s National Assembly (NA), Eduardo Lorenzo Ochoa, the daily reports.
“According to our sources, PAP had primarily worked with EU representative to Armenia, Traian Hristea [the EU Mission Chief to Armenia] to organize the visit in the best way. But [PAP Chairman Gagik] Tsarukyan’s statement during the visit, according to which the fight against corruption [in Armenia] is ineffective because those who fight against it are corrupt [themselves], had angered Armenia’s authorities. As a result, pleasant Eduardo, who was solely a performer in this play, sat on the ‘hot seat.’
At some point, he was even required to return to Brussels, on the grounds that his tenure has come to an end, but since he had done a lot in the NA-EU integration over the course of these years, it was decided that he will stay at NA, but he will no longer work with the [political] parties,” Hraparak writes.