Ադրբեջանը երբեք մտադրություն չի ունեցել խփել Ղարաբաղ թռչող ինքնաթիռները, հայտարարել է  երկրի փոխարտգործնախարարը` նախկին սպառնալից հայտարարություններից  ետ կանգնելու ջանքերի շրջանակում:
«The Bug Pit» բլոգի հեղինակ Ջոշոիա Կուչերը  «EurasiaNet.org» կայքում հիշեցնում է, որ փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը  պատրաստ չէ խփել քաղաքացիական օդանավերը «այն դեպքում, երբ հայերն ու նրանց կողմնակիցներն անընդհատ լաց են լինում»: «Ըստ Չիկագոյի կոնվենցիայի` գոյություն ունեն որոշակի կանոններ, որոնք ընդունվում են ադրբեջանական կողմից: Դրանք ապահովում են ապօրինի թռիչքների կանխումն ու կոնկրետ օդանավակայաններում վայրէջք կատարելը: Ուստի ճիշտ չէ, երբ փորձում են շահարկել` ասելով, թե «Ադրբեջանը կհարվածի քաղաքացիական չվերթներին»,-հայտարարել է Ազիմովը:
Հոդվածի հեղինակը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանի մի շարք պաշտոնատար անձինք` սկսած զինվորականներից մինչեւ քաղավիացիայի պաշտոնյաներ եւ կաբինետի անդամներ, սպառնում էին հարվածել օդանավերին: Թեեւ հնարավոր է, մատնացույց չէին անում, որ կխփեն քաղաքացիական չվերթներ իրականացնող օդանավերը` հաշվի առնելով, որ ղարաբաղյան օդնավակայանի հիմնական նպատակը նրա քաղաքացիական օգտագործումն է. ուղերձը, որն Ադրբեջանը փորձում էր հղել, պարզ էր:
Կուչերի կարծիքով` երեւում է, Ադրբեջանը կամ փոխել է իր կարծիքը  քաղաքացիական օդանավերին հարվածելու օգուտի մասին իր կարծիքը կամ, ինչն ավելի հավանական է, երբեք էլ նման մտադրություն չի ունեցել:
«Սակայն ողջ էպիզոդը բացասական է Ադրբեջանի համար, քանի որ  այն ուշադրությունը շեղում է  փաստից, որ միջազգային կազմակերպությունների մեծ մասը, այդ թվում` ԵԱՀԿ-ն ու ԱՄՆ-ը, հանդես են եկել օդանավակայանի բացման դեմ: Հիմա, եթե օդանավակայնը շահագործվի, արդեն կխոսեն Ադրբեջանի` օդանավերին հարվածելու սպառնալիքի, ոչ թե հայերի ապակառուցողական գործողությունների մասին: Սա նման է ադրբեջանական դիվանագիտության կողմից  սեփական դարպասը գոլ խփելուն»,-գրում է հոդվածի հեղինակը:

Азербайджан никогда не имел намерения сбивать летящие в Карабах самолеты, заявил заместитель министра иностранных дел страны в рамках усилий отойти от предыдущих заявлений с угрозами сделать именно это.
Как напоминает автор блога «The Bug Pit» Джошуа Кучера на сайте «EurasiaNet.org» заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявил, что Азербайджан не готов сбивать гражданские самолеты, «в то время как армяне и их сторонники постоянно плачут». «В соответствии с Чикагской конвенцией, существуют определенные правила, которые признаны азербайджанской стороной. Они обеспечивают предотвращение незаконных полетов и принуждение их приземлиться в конкретных аэропортах. Поэтому это неправда, когда кто-то раньше пытался спекулировать, говоря, что „Азербайджан будет сбивать гражданские рейсы“», – заявил Азимов.
Автор статьи напоминает, что ряд официальных лиц в Азербайджане – от военных до управления гражданской авиации и кабинета министров – угрожали сбивать рейсы в Карабах. Хотя они, возможно, не указывали, что будут сбивать гражданские рейсы, учитывая, что основной целью карабахского аэропорта является его гражданское использование, месседж, который Азербайджан пытался послать, был ясен.
По мнению Джошуа Кучеры, во всяком случае, похоже, что Азербайджан либо изменил свое мнение о пользе от сбивания гражданских самолетов, либо, что более вероятно, никогда не намеревался делать это, но думал, что может что-то получить, высказав такие угрозы. Поэтому это в основном то же самое, что произошло два года назад.
«Однако весь эпизод (если это на самом деле его конец) кажется негативным для Азербайджана, поскольку он отвлек внимание от того факта, что большая часть международного сообщества, включая ОБСЕ и США, выступили против открытия аэропорта. Теперь, если аэропорт действительно откроется, говорить будут об угрозах Азербайджана сбивать самолеты, а не о неконструктивных действиях армян. Это похоже на гол в свои ворота со стороны азербайджанской дипломатии», – пишет автор статьи.