Ուկրաինայի Գերագույն վարչական դատարանը այսօր առկախել է երկրում անցկացված նախագահական ընտրությունների արդյունքները` մինչեւ նախագահի թեկնածու, գործող վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի հայցի քննության ավարտը:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի ԿԸՀ-ի հրապարակած վերջնական արդյունքներով, փետրվարի 7-ին տեղի ունեցած ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթել է նախկին վարչապետ Վիկտոր Յանուկովիչը՝ հավաքելով Տիմոշենկոյից 3.5 տոկոսով ավելի ձայներ: Ի պատասխան, Յուլիա Տիմոշենկոն դատարան է դիմել` պնդելով, որ ընտրությունների երկրորդ փուլն ուղեկցվել է կեղծիքներով, եւ պահանջել է երրորդ փուլի անցկացում:
Դատարանը պետք է որոշում կայացնի մինչեւ փետրվարի 25-ը, երբ նշանակված է Յանուկովիչի երդմնակալության արարողությունը:
Յուլիա Տիմոշենկոյի բլոկը Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում որոշման նախագիծ է ներկայացրել, ըստ որի՝ պետք է չեղյալ համարվի նախագահի երդմնակալության արարողության օրը:

Высший административный суд Украины на заседании 17 февраля приостановил действие протокола Центризбиркома о победе лидера Партии регионов Виктора Януковича на президентских выборах страны.
Как сообщают «Украинские новости», было частично удовлетворено ходатайство юристов премьер-министра, которые попросили ВАСУ отменить инаугурацию лидера Партии регионов до рассмотрения иска по существу.
Вместе с тем, суд не стал запрещать Януковичу принимать присягу, хотя его оппоненты из БЮТ потребовали и этого.
«Суд пришел к выводу, что Янукович В.Ф. не является ответчиком по этому делу, в связи с чем у суда нет правовых оснований для запрета на совершение им определенных действий», — пояснили судьи.