Հայաստանի ՊՆ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակի տարածքում, «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնի» համակարգմամբ, ապրիլի 2-ին մեկնարկել է Քանզասի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների կողմից անցկացվող ականազերծման դասընթացը:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այն հանդիսանում է Հայաստանում ականազերծման ուղղությամբ իրականացվող ուսումնավարժական ծրագրի հերթական փուլը: Դասընթացի առաջին շաբաթվա ընթացքում ներգրավվել են նախորդ փուլում (անցյալ տարվա սեպտեմբերին) պատրաստված ականազերծման հրահանգիչները` անցած դասընթացի ընթացքում ստացած գիտելիքները վերհիշելու եւ ամրապնդելու նպատկով: Դասընթացի երկրորդ շաբաթը նախատեսված է ականազերծողների համար եւ դասընթացի առաջին շաբաթվա մասնակիցները հանդես են գալիս որպես հրահանգիչներ եւ ամերիկյան հրահանգիչների օժանդակությամբ անցկացնում են վարժանքը:
Դասընթացներին ներգրավված են եւ վերապատրաստում են անցնում նաեւ ՀՀ ոստիկանության եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության համապատասխան մասնագետները:
Հայաստան-Քանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում անցկացվող նմանատիպ դասընթացները պարբերական բնույթ են կրում եւ հայ ականազերծողների վերապատրաստման, փորձի փոխանակման գործում կարեւոր նշանակություն ունեն:

Со 2 апреля на территории  миротворческого инженерного батальона Министерства обороны Армении инструкторы национальной гвардии Канзаса проводят курсы разминирования.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Минобороны, курсы являются очередным этапом осуществляемой в Армении программы по разминированию.  В течение первой недели в курсах приняли участие подготовленные на предыдущем этапе инструктора разминирования с целью укрепления  полученных знаний. В ходе второй недели прошедшие первый этап обучения армянские специалисты выступают уже в качестве инструкторов для саперов и проводят тренировки при содействии американских специалистов.
В курсах принимают участие и проходят переподготовку также соответствующие специалисты МЧС и полиции Армении.