«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանը ամփոփելով 2013 թվականի գործունեությունը` դրական է գնահատել Ընկերության կողմից իրականացված ծրագրերը՝ կարեւորելով հատկապես Հրազդանի ՋԷԿ–ի 5-րդ էներգաբլոկի շահագործման արդյունքները:
Այս մասին նա ասել է այսօր՝ հունվարի 9-ին, ընդլայնված խորհրդակցության ընթացքում:
Ընկերության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նշելով, որ «Հրազդան-5»-ի շահագործումը լուրջ բազային ռեսուրս է «ՀայՌուսգազարդ»-ի գործունեության ծրագրերում դինամիկ զարգացում ապահովելու համար, Վ. Հարությունյանը հանձնարարել է հետեւողական աշխատանքներ տանել եւ համապատասխան ծրագրեր մշակել արտահանման շուկաների ուղղությամբ:
Ընկերության ստորաբաժանումներին հանձնարարվել է ամփոփել եւ ներկայացնել 2013թ. հաշվետվությունները:
Վարդան Հարությունյանը հանգամանորեն ներկայացրել է Ընկերության 2014 թվականի ծրագրերն ու առաջնահերթ անելիքները: Ըստ Գլխավոր տնօրենի, 2013 թվականին իրականացրած աշխատանքներն ու արձանագրած ցուցանիշները պարտավորեցնում են, որպեսզի 2014թ. տեմպերը լինեն ավելի բարձր, իսկ ծրագրերն` ավելի արդյունավետ:
Կարեւորելով գազափոխադրման եւ գազաբաշխման համակարգերի վերանորոգման եւ արդիականացման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ Աբովյանի ԳՍՊԿ-ի ընդլայնման նպատակով անհրաժեշտ միջոցառումները, Վ. Հարությունյանը Ընկերության ներդրումային ծրագրի շրջանակում առաջնահերթ է համարել այդ ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը եւ շահագործման որակի բարձրացումը:
Նշվել է նաեւ, որ եղանակային ցածր ջերմաստիճանով պայմանավորված գազափոխադրման համակարգն աշխատում է զգալի ծանրաբեռնվածությամբ, սակայն ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում արվում է ամեն ինչ՝ համակարգը բնականոն շահագործելու, մատակարարման ռեժիմները կարգավորելու ուղղությամբ՝ սպառողներին անխափան գազամատակարարում ապահովելու եւ հնարավոր տեխնիկական վթարներից խուսափելու համար:
Վ. Հարությունյանը հանձնարարել է շարունակել ձմռան շրջանի հետ կապված պլանային աշխատանքները եւ հատուկ ուշադրություն հատկացնել մատուցվող ծառայությունների որակին, գազամատակարարման անվտանգության պահանջներին:

На состоявшемся 9 января расширенном заседании Правления «АрмРосгазпрома» председатель Правления – генеральный директор компании Вардан Арутюнян, подводя итоги деятельности за 2013 год, положительно оценил реализацию программ, особо отметив результаты эксплуатации 5-го энергоблока Разданской ТЭС, сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе «АрмРосгазпрома».
Подчеркнув, что эксплуатация «Раздан-5» является серьезным базовым ресурсом для обеспечения динамичного развития деятельности «АрмРосгазпрома», Арутюнян поручил провести последовательные работы и разработать соответствующие проекты для выхода на рынки экспорта. Подразделениям компании поручено подытожить и представить отчетность за 2013 год.
Председатель Правления – генеральный директор компании подробно представил проекты и приоритетные задачи на 2014 год. По его словам, проделанная работа и достигнутые в 2013 году показатели обязывают, поэтому в 2014 году темпы должны быть выше, а проекты – более эффективными.
Придав важное значение мероприятиям по реконструкции и модернизации газотранспортной и газораспределительной систем, а также по расширению Абовянского газохранилища, Арутюнян отметил, что считает проведение работ по этим направлениям и повышение качества эксплуатации приоритетными задачами в рамках реализации инвестпрограммы.
Было отмечено также, что из-за низких температур возросла нагрузка на газотранспортную систему, однако предпринимаются все необходимые меры для ее нормальной эксплуатации, осуществляется контроль над режимами снабжения с целью обеспечения бесперебойного газоснабжения потребителей и во избежание возможных технических аварий.
Выражая благодарность соответствующим службам за круглосуточное дежурство особенно в праздничные дни, Вардан Арутюнян поручил продолжить плановые работы, связанные с зимним периодом, и уделять особое внимание качеству предоставляемых услуг и требованиям безопасности газоснабжения.