Երեւանի հանրային տրանսպորտի ուղեվարձի սակագինը քննարկելու նպատակով ստեղծված հանձնաժողովի այս տարվա առաջին նիստը կկայանա հունվարի վերջին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեց Երեւանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը:
Նա նշեց, որ դեռեւս նիստի օրը հայտնի չէ, բայց այն կլինի հունվարի վերջին: Սա հանձնաժողովի վերջին նիստը չի լինելու, դրանից հետո գումարվելու է եւս 2-4 նիստ: Հունվարի վերջին կայանալիք նիստին կներկայացվեն ուղեւորահոսքերի ուսումնասիրությունների արդյունքները, որից հետո կորոշվեն մեթոդները, արտոնությունների տրամադրման հարցը, այնուհետեւ՝ կսահմանվի ուղեվարձը: Հենրիկ Նավասարդյանի փոխանցմամբ՝ այս նիստից հետո հանձնաժողովի նիստերը ավելի հաճախակի կլինեն, այս նիստին դեռեւս նոր սակագինը չի հրապարակվի:
Ինչ վերաբերում է որոշ երթուղիների վատ աշխատելուն, Հենրիկ Նավասարադյանն ասաց, որ ամեն տարի այս ամսին, իսկ այս տարի հատկապես՝ ուղեւորաքանակը սարսափելի պակասում է, հնարավոր է դա պայմանավորված է ցրտով, կամ դեռ մարդիկ աշխատանքի չեն գնում:
Ուղեւորաքանակի պակասելու հետեւանքով որոշ երթուղիներ, օրինակ՝  30 համարի ավտոբուսը, հրաժարվել է սպասարկել, այժմ այդ երթուղին սպասարկում են Երեւանի քաղաքապետարանի ավտոբուսով: «Մեքենաները քիչ են, բայց կան, իսկ մեքենաների քիչ լինելը պայմանավորված է վարորդների քչությամբ: Որոշ գծեր կարող է լավ չաշխատեն, որովհետեւ մեքենանները պակաս են,  թերբեռնված են աշխատում, իսկ վարորդները, տեսնելով որ ուղեւոր չկա, դուրս  չեն գալիս աշխատանքի»,- հայտնեց Հենրիկ Նավասարդյանը:
Նշենք, որ տնտեսվարողները տարբեր հաշվարկներ էին ներկայացրել՝ ուղեվարձը 150-250 դրամ դարձնելու մասին, շեշտել էին, որ անհնար է այս գումարով աշխատել: Իսկ  հ/կ-ների ներկայացուցիչները հաշվարկներ են արել, ըստ որի՝ հնարավոր է նույնիսկ 80 դրամ ուղեվարձով շահույթ ստանալ: Այժմ հանձնաժողովը ուսումնասիրություններ, քննարկումներ կանի եւ կգան ընդհանուր հայտարարի, թե ինչքան պետք է թանկանա ուղեվարձը: Բայց տնտեսվարողները պնդում են, որ ուղեվարձը թանկանա:

Первое в 2014 году заседание Комиссии по обсуждению тарифа на проезд в наземном транспорте Еревана пройдет в конце января. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил начальник Управления транспорта мэрии столицы Генрих Навасардян.
Навасардян отметил, что дата очередного заседания пока неизвестна. Это не будет последним заседанием Комиссии, после пройдут еще 2 – 4 заседания. На заседании в конце января представят результаты исследования пассажирских потоков, после чего будут определены методы, вопросы предоставления полномочий, затем – установлена плата за проезд. По словам начальника Управления транспорта мэрии столицы, на первом заседании новый тариф на проезд оглашен не будет.
Что касается плохой работы некоторых транспортных маршрутов, Генрих Навасардян сообщил, что каждый год в январе, а в 2014 году особенно, поток пассажиров резко уменьшается. По его словам, возможно, это обусловлено холодной погодой, или жители столицы пока не ходят на работу. В результате уменьшения потока пассажиров некоторые маршруты, например автобус N30, отказались обслуживать, сейчас этот маршрут обслуживают автобусами мэрии Еревана. «Причиной нехватки транспорта является нехватка водителей. Водители, видя, что пассажиров мало, не выходят на работу», - добавил Навасардян.
Отметим, что собственники транспортных предприятий представили подсчеты, требуя повысить плату за проезд в общественном транспорте до 150 – 250 драмов. А представители общественных организаций подсчитали, что рентабельность обеспечивается даже при тарифе в 80 драмов. Летняя попытка изменить тарифы вылилась в массовые акции протеста.