Նախորդ դարի 90-ական թվականներին սիցիլիական մաֆիան Պիզայի հայտնի թեք աշտարակը պայթեցնելու պլաններ էր մշակում: Այս մասին հայտնել է նախկին մաֆիոզ Ջոակինո Լա Բարբերան, որը հիմա ցուցմունքներ է տալիս դատարանում: Նա ժամանակին ոստիկանության ինֆորմատոր էր դարձել, իսկ այժմ դատական գործընթացում որպես վկա է հանդես գալիս, որի ընթացքում պարզվում է մաֆիայի կապը Իտալիայի պետական մարմինների հետ:
Նրա խոսքով՝ Պիզայի աշտարակը ոչնչացնելու ծրագիրը ձախողվել է միայն այն պատճառով, որ ոստիկանությունը հայտնաբերել է այդ նպատակի համար նախատեսված պայթուցիկը:
Այդուհանդերձ, մոտավորապես նույն ժամանակ մաֆիային հաջողվել է պայթյուն կազմակերպել Ֆլորենցիայի Ուֆիցի հայտնի պատկերասրահում, որի հետեւանքով զոհվել էր 5 մարդ եւ վնասվել մի քանի անգին կտավներ, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Համարվում է, որ 1990-ականներին պայթյունների շարքով «Կոզա Նոստրան» ցանկանում էր Իտալիայի հասարակությանը ցույց տալ, որ իր ազդեցությունը դուրս է եկել Սիցիլիայի սահմաններից:

В начале 90-х годов прошлого века сицилийская мафия вынашивала планы взорвать знаменитую Пизанскую башню, сообщил бывший мафиози, дающий сейчас показания в суде.Джоаккино Ла Барбера, который в свое время стал полицейским информатором, выступает свидетелем на судебном процессе, который выясняет связи мафии в государственных органах Италии.
По его словам, план уничтожить «падающую» Пизанскую башню провалился только потому, что полиция обнаружила взрывчатку, предназначавшуюся для этого дела.
Тем не менее, приблизительно в то же время мафии удалось организовать взрыв в знаменитой галерее Уффици во Флоренции - тогда погибли пять человек и были уничтожены несколько бесценных картин, сообщает русская служба BBC.
Считается, что серией взрывов в 90-х годах «Коза Ностра» пыталась продемонстрировать итальянскому обществу, что ее влияние простирается далеко за пределы Сицилии.