Ռուսաստանի Աստրախան քաղաքում դատական կատարածուները փնտրում են 38-ամյա մի կնոջ, որը փոխել է սեռը` պարտքերը չվճարելու համար: Նրա պարտքը կազմում է 130 հազար ռուբլի (3,7 հազար դոլար):
«Նատալիան դարձել է տղամարդ` Անդրիան անունով: Սակայն, սեռը եւ անձնագիրը, փոխելով պարտապանը պարտավորությունների նկատմամբ իր վերաբերմունքը չի փոխել։ Որպես տղամարդ` Անդրիանն արդեն հասցրել է  հարկային գրասենյակներին պարտք մնալ վեց կատարողական վարույթներով», - ասել է  Դատական կատարածուների ծառայության Դաշնային վարչության մամուլի քարտուղար Եվգենիա Զարինշը:
Անդրիանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել, որոնումները շարունակվում են, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Նմանատիպ դեպք էր տեղի ունեցել նաեւ Լենինգրադի մարզում` անցյալ տավա հուլիսին: Աղջկան ալիմենտներ չվճարած տղամարդը դա բացատրել էր «հիվանդության եւ վիրահատության» հետ կապված ֆիզիկական վատ վիճակով:
«Մի քանի ամիս քաղաքացին կատարածուներին ներկայացրել էր սեռը իգականի փոխելու վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթեր եւ բացատրագիր` արդեն քաղաքացուհի Ալյոնայի անունից», - պատմել են Դատական կատարածուների ծառայության Դաշնային վարչության մամուլի ծառայությունում:

В России в городе Астрахани судебные приставы разыскивают 38-летнию женщину, которая сменила пол, чтобы не платить долги. По семи исполнительным производствам задолженность составляет уже 130 тыс. рублей (около $3,7 тысяч).
«Женщина Наталья стала мужчиной Андрианом. Но изменив паспортные данные и пол, должник не изменил своего отношения к обязательствам. В статусе мужчины Андриан уже успел задолжать налоговой службе по шести исполнительным производствам», - сказала пресс-секретарь областного Управления Федеральной службы судебных приставов Евгения Зариньш.
Так как по месту регистрации должник не проживает, Андриана объявили в розыск, поиски продолжаются, сообщает ИТАР-ТАСС.
Похожий случай произошел в Ленинградской области в июле прошлого года. Мужчина, задолжавший по алиментам дочери, объяснил неуплату физическим недомоганием в связи с «болезнью и операцией».
«Спустя несколько месяцев гражданином судебному приставу были предоставлены медицинские справки о смене пола с мужского на женский и объяснительная, уже от гражданки с женским именем Алена», - рассказали в пресс-службе регионального управления службы судебных приставов.