Ռուսաստանը կլքի ԵԽԽՎ-ն, եթե այն կրկին կողմ քվեարկի 2015թ. եւս երկրի լիազորությունները սահմանափակելուն, հայտնում է «Իզվեստիան»:
Թերթը նշում է, որ այդպես ռուսաստանցի խորհրդարանականները պատասխանել են ԵԽԽՎ գլխավոր քատուղարի հայտարարությանը, որը կարծում է, թե պատվիրակության լիազորությունները կմնան սահմանափակ, իսկ ԵԽԽՎ-ն Ռուսաստանին չի պարտադրի իր հետ համագործակցությունը: Փորձագետները կարծում են, որ Ռուսաստանը պետք է նվազեցնի այդ կազմակերպության կարգավիճակը՝ սահմանափակելով ԵԽ-ի ֆինանսավորումը խորհրդարանական գործունեության գծով, եւ սկսի ավելի ակտիվ համագործակցել եվրոպական այլ խորհրդարանական կառույցների հետ:
«Ամեն տարի հունվարին Վեհաժողովը անցնում է յուրաքանչյուր խորհրդարանական պատվիրակության լիազորությունները հաստատելու գործընթացը, որը պաշտոնապես իրավունք է տալիս աշխատել ԵԽԽՎ շրջանակներում: Սակայն պատահում է, որ որեւէ պատվիրակության լիազորությունները կասկածի տակ են հայտնվում: Եթե հաշվի առնենք Ռուսաստանին վերաբերող ԵԽԽՎ ապրիլի բանաձեւը, ապա կարելի է ենթադրել, որ հունվարին դա տեղի կունենա նաեւ ռուսական պատվիրակության հետ», - նոյեմբերի 24-ին գերմանական հայտնի մեդիաընկերությանը հայտնել է ԵԽԽՎ գլխավոր քատուղար Վոյցեխ Սավիցկին:
Սավիցկին նշել է, որ եթե նույնիսկ Ռուսաստանը լքի վեհաժողովը, նա չի կարող հրաժարվել այն ֆինանսավորելուց, քանի որ երկիրն ընդհանուր ֆինանսական ներդրում է կատարում ԵԽ, իսկ տվյալ կառույցում ՌԴ-ն շահագրգռված է:
Այս տարվա ապրիլին ՌԴ պատվիրակությունը լքել էր ԵԽԽՎ նստաշրջանը՝ ի նշան իր նկատմամբ ընդունված բանաձեւի դեմ բողոքի, որով մինչեւ 2014 թ. վերջ զրկվում էր լիազորությունների զգալի մասից:

Россия покинет Парламентскую ассамблею Совета Европы (ПАСЕ), если она вновь проголосует за ограничения ее полномочий в 2015 году. Об этом сообщиют Известия.
Как уточняет издание, таким образом российские парламентарии ответили на заявление генсека ПАСЕ, который допускает, что полномочия делегации останутся усеченными, при этом сама ассамблея свое сотрудничество России навязывать не будет. Россия, считают эксперты, должна понизить статус этой организации, ограничив финансирование Совета Европы по линии парламентской деятельности, и начать более активно сотрудничать с другими европейскими парламентскими структурами.
«Ежегодно в январе ассамблея проходит через процесс подтверждения полномочий каждой парламентской делегации, которое официально дает ей право работать в рамках ПАСЕ. Однако бывает, что полномочия какой-либо из делегаций подвергаются сомнению. Если принимать во внимание апрельскую резолюцию ПАСЕ, касающуюся России, то можно предположить, что в январе это случится и с российской делегацией», - заявил 24 ноября генсек ПАСЕ Войцех Савицкий известной немецкой медиакомпании.
При этом Савицкий заметил, что, даже если Россия покинет ассамблею, она не сможет отказаться от ее финансирования, так как страна делает общий финансовый взнос в Совет Европы, а в данной структуре РФ заинтересована.
В апреле этого года российская делегация покинула сессию ПАСЕ в знак протеста против принятой в отношении ее резолюции, до конца 2014 года лишившей ее значительной части полномочий.