Թուրք եւ հայ ձկնաբույծներին Ռուսաստանի շուկայում տեղերը կբավականացնեն: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց թուրքական «Agromey» ագրոհոլդինգի մարթեքինգի եւ վաճառքի գծով տնօրեն Թոլգա Ուրյուքը:
Ամեն դեպքում, առայժմ պետք չէ խոսել հայկական եւ թուրքական կողմերի միջեւ հնարավոր հակամրցակցային գործողությունների մասին: «Կարծում եմ՝ ռուսական ներկրողներն արտադրանք են փնտրում ոչ միայն Թուրքիայում, այլեւ այլ երկիներում: Հատկապես այն բանից հետո, երբ ուժի մեջ մտավ արեւմտյան մթերքի էմբարգոն: Այդ պատճառով կարծում եմ, որ ապագայում ռուսական շուկայում լավ հեռանկարներ կբացվեն երկու երկրների արտահանողների համար»,- հավելեց Ուրյուքը:
Նշենք, որ FAO-ի՝ հասանելի վերջին վիճակագրական տվյալների համաձայն, 2012 թվականին Թուրքիան աշխարհում 25-րդ տեղն է զբաղեցրել ավազանային ձյան արտադրության առումով: Օգոստոսի կեսերին Ռուսաստանի «Ռոսռիբոլովստվո» դաշնային գործակալության ղեկավար Իլյա Շեստակովը հայտարարել է, որ Ռուսաստան թարմ ձուկ կարող են ներմուծել Թուրքիայից, Թունիսից եւ Ֆարերյան կղզիներից: Միաժամանակ, Ռուսաստանը նաեւ հայ ձկնորսների հիմնական արտահանման շուկան է:
Օգոստոսի 7-ին Ռուսաստանը Եվրամիությունից, Նորվեգիայից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից եւ Ավստրալիայից մթերքների ներմուծման էմբարգո սահմանեց՝ ի պատասխան հակառուսական պատժամիջոցների:

Турецким и армянским рыбоводам хватит места на рынке России. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am директор маркетинга и продаж турецкого агрохолдинга «Agromey» Толга Урюк. На российском рынке, добавил он, спрос на экспортные виды рыбы из Турции – окунь, лещ и форель – скорее всего, повысится.
Тем не менее, говорить о возможных антиконкурентных действиях между армянской и турецкой сторонами пока не нужно. «Думаю, российские импортеры ищут товар не только в Турции, но и в других странах – особенно после того, как начало действовать эмбарго на западную продукцию. Поэтому, думаю, в будущем на российском рынке открываются хорошие перспективы для экспортеров из обеих стран», - добавил Урюк.
Отметим, что по последним доступным статданным FAO, за 2012 год, Турция занимает 25-ое место в мире по производству прудовой рыбы. Как заявил в середине августа руководитель Федерального агентства РФ «Росрыболовство» Илья Шестаков, свежая рыба может поставляться в Россию из Турции, Туниса и Фарерских островов. Вместе с тем, Россия – основной экспортный рынок и для армянских рыбоводов. 7 августа Россия ввела годовое эмбарго на пищевые продукты из ЕС, Норвегии, Канады, США и Австралии в ответ на антироссийские санкции.