Ուզբեկստանում մեկնարկել են նախագահական ընտրությունները: Ընտրատեղամասերը բացվել են մարտի 29-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 6:00-ին, եւ կփակվեն ժամը 20:00-ին: Քվեարկությունից 2 ժամ անց ընտրություններն արդեն կայացած են ճանաչվել: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս» -ը:
Նախագահի պաշտոնին հավակնում են 4 քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ: Գործող նախագահ Իսլամ Քարիմովին առաջադրել է Ուզբեկսանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության Ձեռներեցների եւ գործարար մարդկանց շարժումը: Ազգային ժողովրդավարական կուսակցությունը առաջ է քաշել Հաթամջոն Քեթմոնովի թեկնածությունը, Դեմոկրատական «Միլլի Թիքլանիշ» կուսակցության ներկայացուցիչն է Աքմալ Սաիդովը, իսկ «Ադոլաթ» Դեմոկրատական կուսակցությունն առաջադրել է Նարիմոն Ումարովին:
Քվեարկության իրավունք ունի Ուզբեկստանի 20.8 մլն քաղաքացի: ԿԸՀ տվյալներով՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ արդեն քվեարկել է 7 մլն 601.4 հազար մարդ կամ ընտրողների 36.55 տոկոսը, ինչի շնորհիվ ընտրությունները կայացած են ճանաչվել, քանի որ, համաձայն օրենքի, դրա համար անհրաժեշտ է ընտրողների 33 տոկոսի մասնակցությունը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:

В Узбекистане начались президентские выборы. Избирательные участки открылись в воскресенье, 29 марта, в 6:00 и завершат свою работу в 20:00, передает«Интерфакс». Спустя два часа после начала голосования выборы были признаны состоявшимися.
Избирательная кампания стартовала 26 декабря 2014 года. На пост президента претендуют кандидаты от четырех политических партий. Действующего главу государства Ислама Каримова выдвинуло Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия Узбекистана (УзЛиДеП).
От Народно-демократической партии баллотируется Хатамжон Кетмонов, от Демократической партии «Миллий тикланиш» — Акмаль Саидов, от Социал-демократической партии «Адолат» — Наримон Умаров.
Всего образовано 135 избирательных округов, 9058 избирательных участков, в том числе 44 при представительствах Узбекистана в иностранных государствах. Правом голоса обладают почти 20,8 миллиона граждан.
По данным ЦИК, на 10:00 в голосовании приняли участие 7 миллионов 601,4 тысяч человек, или 36,55 процента зарегистрированных избирателей, передает ТАСС. Таким образом, выборы признаны состоявшимися. Согласно закону, для этого необходима явка на уровне от 33 процентов.