Պերուի անվտանգության ուժերն ազատագրել են 54 մարդու, որոնց գերության մեջ էին պահում «Շողացող ուղի» խմբավորման անդամները: Այս մասին գրում է Associated Press-ը:
Նրանցից ոմանց դեռեւս 20-30 տարի առաջ առեւանգել են Պուերտո Օկոպոյից եւ մերձակա այլ քաղաքներից: Երկրի ոստիկանության հակաահաբեկչական բաժնի ղեկավար, գեներալ Խոսե Բաելլայի խոսքով, այն ժամանակ խմբավորումը դեռ ուժեղ էր:
Բացի այդ, ըստ Lenta-ի, գերիների թվում բազմաթիվ երեխաներ եւ պատանիներ են եղել: Բոլորին պահել են Պանգոա գավառի ջունգլիներում: Ազատագրման գործողությունը հնարավոր է դարձել «Շողացող ուղուց» երկու դասալիքների շնորհիվ: Նրանք ոստիկանությանը մատնանշել են ճամբարի վայրը:
Ազատագրվածներն առայժմ չեն շփվում մամուլի հետ: Բաելլայի խոսքով, նրանց բուժօգնություն են ցուցաբերել, հարցաքննել են, ինչից հետո վերադարձրել ընտանիքներին:

Силы безопасности Перу освободили 54 человека, которые удерживались в плену повстанцами из группировки «Сияющий путь». Об этом сообщило в субботу, 1 августа, агентство Associated Press.
Некоторые из освобожденных были похищены из Пуэрто-Окопа и других близлежащих городов еще 20-30 лет назад. Тогда группировка еще была сильна, рассказал глава антитерорристического подразделения полиции, генерал Хосе Баэлла, передает Lenta.
Кроме того, среди пленников оказалось много детей и подростков. Все они содержались в джунглях в провинции Пангоа. Операция по освобождению стала возможной благодаря двум дезертирам из «Сияющего пути». Они указали полиции место лагеря.
Пока освобожденные не общаются с прессой. По словам Баэллы, им была оказана медицинская помощь, они были допрошены полицией, после чего их вернули в семьи.