Չինաստանում արագորեն աճում է քրիստոնյաների թիվը: Ամերիկացի Սոցիոլոգ Ռոդնի Սթարկի տվյալներով, 1980-ին երկրում հաշվվում էր 10 միլիոն քրիստոնյա, իսկ  2014-ին՝ մոտ 100 միլիոն: Քրիստոսի հետևորդների թիվը ՉԺՀ-ում ամեն տարի ավելանում է 7%-ով, հաղորդում է CNA կաթոլիկական գործակալությունը:
Նորահավատների թվում կան կրթյալ չինացիներ, որոնց այլևս չեն բավարարում ավանդական փիլիսոփայական և կրոնական ուսմունքները  (կոնֆուցիականություն, դաոյականություն, բուդդայականություն), որովհետև դրանք հնարավորություն չեն տալիս անհրաժեշտ չափով հարմարվելու ժամանակակից աշխարհում կյանքի պայմաններին, նշում է փորձագետը:
Նրա խոսքով, սակայն, քրիստոնեություն ընդունողները հիմնականում գյուղերից են, որտեղ սոցիալական կապերն ավելի ամուր են, հաղորդում է Ինտերֆաքսը:

В Китае быстрыми темпами растет число христиан.Согласно американскому социологу Родни Старку, в 1980 году в стране насчитывалось 10 млн христиан, а в 2014-м - около 100 млн.Число последователей Христа в КНР увеличивается на 7% в год, сообщает католическое агентство CNA.
Среди новообращенных есть и доля высокообразованных китайцев, которых перестали устраивать их традиционные философские и религиозные учения (конфуцианство, даосизм, буддизм), поскольку они не дают возможности в должной мере адаптироваться к жизни в современном мире, отмечает эксперт.По его словам, обращение в христианство происходит главным образом в сельской местности, где социальные связи более тесные, сообщает Интерфакс.