Լուսանկարները, որոնք այս կամ այն օգտատերը տեղադրում է Instagram-ի իր էջում, կարող են բացահայտել կլինիկական դեպրեսիան: Այսպիսի բավական արտասովոր եղանակ են ներկայացրել Հարվարդի եւ Վերմոնթի համալսարանների գիտնականները:
Հետազոտողների փոխանցմամբ՝ դեպրեսիայի մասին կարող է վկայել ոչ միայն ինքնին լուսանկարը, այլեւ դրա համար ընտրված ֆիլտրերը, որոնք լուսանկարչության սիրահարներին օգնում են փոխել իրենց պատկերի գունային գամման՝ դրան հաղորդելով այս կամ այն տրամադրությունը:
Իրենց հետազոտությամբ մասնագետները որոշել են ստուգել՝ կարելի՞ է ֆիլտրերի տվյալներով պատկերացում կազմել օգտատիրոջ հոգեկան առողջության մասին, եւ հանգել են այն եզրակացության, որ դա ամենայն հավանականությամբ իսկապես հնարավոր է: Այս մասին գրում է Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը:
Նրանք հատուկ ալգորիթմ են ստեղծել, որը թույլ է տվել վերլուծել, թե ինչ գույներով է արված այս կամ այն լուսանկարը, նաեւ կադրի մեջ հայտնված մարդկանց դեմքի առանձնահատկությունները եւ մի շարք այլ մանրամասներ: Այդ տվյալների հիման վրա ծրագիրը որոշել է՝ տառապո՞ւմ է այս կամ այն մարդը դեպրեսիայով: Վերլուծելով 166 օգտատերերի տեղադրած 44 հազար լուսանկարներ՝ ալգորիթմը կարողացել է 70 տոկոս դեպքերում ճշմարտությանը համապատասխանող պատասխաններ տալ, ինչը, հետազոտողների կարծիքով, վատ արդյունք չէ:
Կլինիկական դեպրեսիայի առավել հավաստի նշաններն էին կապտա-մոխրագույն եւ սեւ-սպիտակ ֆիլտրերը: Սակայն գիտնականները կոչ են անում չգերագնահատել ո՛չ իրենց ստեղծած ալգոիթմը, ո՛չ դրա օգնությամբ հայտնաբերված միտումները: Նրանք նշում են, որ ընթացիկ փուլում իրենց մեթոդը նախատեսված չէ կլինիկական պրակտիկայում կիրառելու համար: Սակայն միանգամայն հնարավոր է այն օգտագործել վաղ փուլում առաջացող պոտենցիալ դեպրեսիան հայտնաբերելու եւ ժամանակին ավելի մշակված մթոդներով այն ախտորոշելու համար:

Фотографии, которые тот или иной человек размещает на своем аккаунте в Instagram, могут выявить клиническую депрессию. Этот довольно необычный способ представили ученые из Гарвардского и Вермонтского университетов.
При этом, по словам исследователей, о депрессии может рассказать не столько фотография сама по себе, сколько выбранные для нее фильтры.
Фильтры помогают людям, пользующимся различными сервисами для любителей фотографии, несколько изменять цветовую гамму своего снимка, тем самым придавая ему то или иное настроение. В своем исследовании специалисты решили проверить, можно ли по данным фильтрам составить представление о психическом здоровье владельца аккаунта, и пришли к выводу, что это, по всей вероятности, действительно возможно.
Специалисты подготовили специальный алгоритм, позволяющий анализировать, в каких цветах сделана та или иная фотография, а также черты лица людей, попавших в кадр и ряд других деталей. На основании этих данных программа определяла, страдает ли тот или иной человек от депрессии. Проанализировав без малого 44 тысячи фотографий, размещенных 166 различными пользователями, алгоритм сумел дать соответствующий истине ответ в 70 процентах случаев, что, по мнению исследователей, является весьма неплохим результатом.
Наиболее верными признаками клинической депрессии оказались сине-серые и черно-белые фильтры. Однако ученые призывают широкую аудиторию не переоценивать ни созданный ими алгоритм, ни обнаруженные с его помощью тенденции. Как отмечают специалисты, на текущем этапе их метод не предназначен для применения в клинической практике. Однако использовать его для того, чтобы на ранних стадиях обнаружить потенциально зарождающуюся депрессию и вовремя прибегнуть к более отработанным методам ее подтверждения, по мнению разработчиков, вполне можно, передает Московский Комсомолец.