ՀՀ կառավարությունը կարելի է վատ իմաստով կոմսոմոլական անվանել. ձեւ կա, բովանդակություն չկա: Այս մասին նոյեմբերի 11-ին լրագրողներւն ասել է Երեւանի նախկին քաղաքապետ տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը՝ պատասխանելով զինվորականներին վճարումներ կատարելու մասին նոր պետական նախագծի մասին հարցին:
«Թող ոչ ոք չփորձի սպեկուլյացիա անել նրանով, թե ուզում է օգնել զինվորականներին: Ոչ մի նման բան: Իսկ մարդիկ ուզում են վստահ լինել, որ այդ գումարը կհասնի նպատակին: Ներկայիս լղոզված բացատրությունները պատասխան չեն տալիս»,- ասել է Խաչատրյանը:
Ոչ ոք անգամ չի էլ բացատրում, թե այդ վճարումը արյդոք պետք է կամավոր լինի: Եթե ոչ, ապա դա հարկ է: Բայց ոչ ոք դա հարկ չի անվանում:
«Հիշեցնում է խորհրդայինբ տարիների կամավոր-հարկադիր միջոցները: Նորից եմ ասում, թող ոչ ոք դրանով սպեկուլյացիա չանի: Բոլորն են ուզում օգնել, բայց նման նախաձեռնություններով այդ գաղափարը վարկաբեկում են»,- ասաց նա:

Правительство Армении можно назвать в плохом смысле комсомольским – форма есть, а содержания нет. Об этом завил журналистам 11 ноября экс-мэр Еревана, экономист Ваагн Хачатрян, отвечая на вопрос о проекте новой государственной выплаты в пользу военных.
«Пусть никто  не пытается спекулировать на том, что кто-то не хочет помогать военным. Ничего подобного. Но люди хотят быть уверены, что эта сумма будет отправлена по назначению. Нынешние размытые объяснения не дают ответов на вопрос», - заявил Хачатрян.
Никто даже не объясняет, добровольная это выплата или принудительная. Если это  пожертвование – значит, добровольная выплата. Если нет – то налог. Но никто её налогом не называет.
«Напоминает добровольно-принудительные методы советских времён. Снова говорю – пусть никто не пытается на этом спекулировать. Все хотят помогать, но такими начинаниями эту идею дискредитируют», - заявил он.