Բելառուսը շահագրգռված է իր ձեռնարկություններում ադրբեջանական նավթի վերամշակմամբ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
«Դեռեւս ԽՍՀՄ տարիներից մեր հանրապետությունը զարգացած նավթաքիմիական համալիր է տնօրինում: Այդ ձեռնարկությունները տեխնոլոգիական բարձր մակարդակով, նավթի խորը վերամշակմամբ եւ նավթամթերքի որակով են բնութագրվում: Արտաքին շուկայում իրացվում է բելառուսական նավթաքիմիայի 70 տոկոսից ավելին: Ուստի մեր գործարաններում ադրբեջանական նավթի վերամշակումը մեզ համար մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում»,- ասել է Լուկաշենկոն:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ համանման աշխատանքի կազմակերպումը թույլ կտա զգալիորեն ընդլայնել քիմիական ճյուղում երկրների փոխգործակցությունը:

Belarus is interested in processing Azerbaijani oil at its own factories, reports TASS, referring to the statement of the President of Belarus Alexander Lukashenko.
"Yet since Soviet times, our country has been managing a developed petrochemical complex. These enterprises are characterized by high technological level, deepness of oil refinement, and high quality of oil products. More than 70 percent of the Belarusian petrochemical products are sold at foreign markets. Therefore, refining Azerbaijani oil in our factories is of great interest for us, "Lukashenko said.
He also stressed, that organization of such a work will significantly expand cooperation between two countries in chemical industry.