Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է, թե Եվրախորհրդարանը պետք է հասկանա, որ Թուրքիան ղեկավարում է ոչ թե ինքը, այլ երկրի կառավարությունը, հայտնում է Anadolu-ն:
«Թուրքիայից պահանջել չպայքարել ահաբեկչական կառույցների դեմ այն դեպքում, երբ մենք ամեն օր բախվում ենք ահաբեկչության, հավասարազոր է երկիրը ահաբեկիչներին հանձնելու կոչին»,- ասել է Էրդողանը:
Նա սուր քննադատության է ենթարկել Եվրախորհրդարանին, որը ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները սառեցնելու կոչ անող բանաձեւ էր ընդունել:
«Եվրախորհրդարա՛ն, տեղդ իմացի՛ր: Այս երկիրը ղեկավարում է ոչ թե Եվրախորհրդարանը, այլ կառավարությունը»,- ասել է էրդողանը:
Նրա խոսքով՝ միգրացիոն ճգնաժամը ցույց տվեց, թե որքան կարող են Եվրոպայի երկրները հեռանալ մարդասիրությունից եւ մարդկային արժեքներից:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая на митинге в Стамбуле, заявил, что Европарламенту нужно понимать, что Турцией управляют не они, а правительство страны, сообщает агентство Anadolu.
«Требовать от Турции, которая почти ежедневно сталкивается с терактами, не вести борьбу с террористическими структурами равносильно призыву к сдаче страны на милость террористов», — отметил Эрдоган.
Он подверг резкой критике позицию Европарламента, принявшего резолюцию с призывом приостановить переговоры по принятию Турции в ЕС.
«Европарламент, знай свое место! Этой стране управляет не Европарламент, а правительство», — подчеркнул Эрдоган.
По его словам, кризис беженцев показал, как далеко могут отдаляться страны Европы от человеческих ценностей и гуманизма.