Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը ահաբեկչական գործողություն է կանխել։ Հատուկ գործողության  ընթացքում ոչնչացվել է մեկ մահապարտ ահաբեկիչ։ Այս մասին հայտնում է haqqin.az –ը, վկայակոչելով Ադրբեջանի ՊԱԾ հասարականության հետ կապերի բաժինը։
Ըստ աղբյուրի՝ ՊԱԾ-ի իրականացրած օպերատիվ քննչական միջոցառումների արդյունքում հաստատվել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացի  1978 թ․ ծնված Ջամի Էմին Ազիզագա օղլուն, որին վնասազերծել էին 2007-ին ու դատապարտել Նաիֆ ալ Բադավիի ղեկավարությամբ ահաբեկչական խմբավորմանը մասնակցության համար , ազատ արձակվելուց հետո անդամակցել է մի ապօրինի ահաբեկչական խմբավորման, որը ռազմական գործողություններ է իրականացնում Ադրբեջանի սահմաններից դուրս, եւ ծրագրում էր ահաբեկչական գործողություն իրականացնել Ադրբեջանի տարածքում՝ հրազենի ու պայթուցիկ նյութերի կիրառումով։
Այդ կապակցությամբ դեկտեմբերի 3-ին «Բինա» առեւտրի կենտրոնի մոտ իրականացվել է հատուկ գործողություն՝ Էմին Ջամիին ձերբակալելու նպատակով։ Հանցագործը դիմադրություն է ցուցաբերել ու փորձել պայթեցնել իր «մահապարտի գոտին»։ Հատուկ նշանակության ջոկատը որպես պատասխան գործողություն տեղում ոչնչացրել է ահաբեկչին։ Քննչական օպերատիվ միջոցառումները շարունակվում են։

Службой государственной безопасности Азербайджанской Республики предотвращен теракт. В ходе спецоперации уничтожен смертник-террорист. Об этом сообщает haqqin.az со ссылкой на отдел по общественным связям СГБ Азербайджана.
Согласно источнику, в результате оперативно-следственных мероприятий, проведенных Службой государственной безопасности Азербайджана, было установлено, что гражданин Азербайджана Джами Эмин Азизага оглу 1978 года рождения, который был обезврежен в 2007 году и осужден за участие в террористической группировке под командованием Наифа аль-Бадави по прозвищу «Абу Джафар», после выхода на свободу принял присягу на верность руководству незаконного вооруженного формирования и международной террористической группировки, ведущих боевые действия за пределами Азербайджана, и планировал проведение террористических актов с применением огнестрельного оружия и взрывчатых веществ на территории страны.
В связи с этим, 3 декабря возле торгового центра «Бина» была проведена спецоперация по задержанию Эмина Джами. Преступник оказал сопротивление и попытался взорвать одетый на себя «пояс смертника». Группой спецназа в качестве ответной меры террорист был уничтожен на месте. В настоящее время продолжаются следственно-оперативные мероприятия.