Երեւանի «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնում 2015թ. նոյեմբերին նորածնի մահվան դեպքով հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճվել է` բուժաշխատողների գործողություններում հանցագործության հատկանիշների բացակայության հիմքով: Այս մասին NEWS.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Քննչական կոմիտեից:
Ըստ Կոմիտեի` 2015 թվականի նոյեմբերի 28-ին քաղաքացի Ի. Հայրապետյանից հաղորդում էր ստացվել, որ նոյեմբերի 25-ին հարսն ընդունվել է «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոն եւ կեսարյան հատման եղանակով ունեցել արական սեռի երեխա: Նոյեմբերի 27-ին նորածին երեխան մահացել է՝ ըստ դիմումատուի, բժշկական կենտրոնի բժիշկների կողմից պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետեւանքով:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ Քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Նորածինը ճանաչվել է տուժող, իսկ մայրը` տուժողի իրավահաջորդ:
Քրեական գործով ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ, էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել է դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն:
Համաձայն դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացության` երեխան ծնվել է առողջական խնդիրներով, նրա մոտ ախտորոշվել է «սրտի բնածին արատ, աորտայի կրիտիկական ստենոզ, ձախ հիպոպլաստիկ փորոք»: Ըստ փորձագետների` ծննդկանի եւ նրա երեխայի նկատմամբ իրականացված հետազոտությունները կատարվել են լրիվ ծավալով եւ ժամանակին, երեխայի բուժման գործընթացում բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողների կողմից խախտումներ թույլ չեն տրվել: Հարցաքննվել են մի շարք անձինք, նրանց թվում` բժշկական կենտրոնի աշխատակիցները, փորձագետը:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին` բուժաշխատողների գործողություններում հանցագործության հատկանիշների բացակայության հիմքով:

YEREVAN. - The criminal case launched in November 2015 into the death of a newborn in Yerevan’s Shengavit medical center has been dismissed because of the absence of components of crime in the actions of the medical staff.
The press-service of the Investigative Committee of Armenia informed the aforementioned to Armenian News – NEWS.am.
According to the information of the Investigative Committee, on 28 November 2015 they received a statement from citizen I. Hayrapetyan on that her daughter-in-law was taken to Shengavit Medical Center on November 25, where she gave birth to a boy by a Caesarian section. However, the newborn died on November 27. According to the claimant, the tragedy took place as a result of the improper level of medical service provided by doctors.
A criminal case was launched into the incident under Article 130 (2) of the Criminal Code of Armenia. The baby was recognized as an aggrieved party, his mother being recognized as his successor. Investigative measures were carried out and expert examinations were commissioned in the framework of the case.
According to the results of the expert examination, the baby was diagnosed with cardiac anomaly and critical aortic stenosis.
As per the experts, the doctors provided all the services in due time, no violations having been revealed. The criminal case has thus been dismissed.