Կանբերայում «Ավստրալական քրիստոնեական լոբբի» կազմակերպության շենքի մոտ գազի բալոններով միկրոավտոբուս է այրվել: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Պատահարի արդյունքում շենքի ապակիները կոտրվել են: Տուժել է միայն ավտոբուսի վարորդը, որին հիվանդանոց են տեղափոխել:
Ավստրալիայի ոստիկանությունը հետաքննում է միջադեպը, բայց առայժմ որեւէ վարկած առաջ չի քաշել:
«Ավստրալական քրիստոնեական լոբբիի» ներկայացուցիչ Լայլ Շելթոնն ABC-ին հայտարարել է, որ միջադեպը «նպատակաուղղված հարձակում» է գնահատում: Նրա խոսքով՝ այս տարվա ընթացքում կազմակերպությունը մի շարք սպառնալիքներ է ստացել:
«Ավստրալական քրիստոնեական լոբբին» կազմակերպություն է, որը հայտնի է նույնասեռական ամուսնությունների, աբորտի եւ էֆթանազիայի հարցերի շուրջ բացասական վերաբերմունքով: Այն սատարում է դպրոցներում կրոնական դաստիարակությունը եւ համացանցում գրաքննությունը:

Микроавтобус, начиненный газовыми баллонами, сгорел у здания организации «Австралийское христианское лобби» в Канберре, передает BBC
Инцидент произошел поздно вечером по местному времени. В результате ЧП в здании выбиты стекла.
Единственным пострадавшим оказался водитель автобуса, который был госпитализирован, о его личности ничего не сообщается.
Полиция Австралии занялась расследованием инцидента, но пока не выдвинула никаких версий о причинах произошедшего.
Представитель «Христианского лобби» Лайл Шелтон заявил ABC, что расценивает инцидент как «целенаправленное нападение». По его словам, организация в последний год получила ряд угроз.
«Австралийское христианское лобби» - организация, известная своим негативным отношениям к однополым бракам, абортам и эвтаназии. Она поддерживает религиозное воспитание в школах и цензуру в интернете.