Ֆրանսիայի դատախազությունը խուզարկություն է անցկացրել Ազգային Ժողովում՝ նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնի կնոջ վերաբերյալ գործի շրջանմակներում։ Այս մասին հայտնել է խորհրդարանի ստորին պալատում Reuters–ի աղբյուրը։
Նշվում է, որ խուզարկությունը անցել է ոչ թե Փարիզը ներկայացնող նախկին պատգամավոր Ֆրանսուա Ֆիյոնի գրասենյակում, այլ Ազգային ժողովի վարչական շենքում, որտեղ գտնվում է հաշվապահությունը։ Քննիչները փնտրել են Պենելոպա Ֆիյոնին կատարված վճարների մասին փաստաթղթեր։
Ինչպես ավելի վաղ հայտներ էր «Le Canard Enchaîné» պարբերականը, Ֆրանսուա Ֆիյոնի կինը 8 տարի շարունակ աշխատավարձ էր ստանում որպես ամուսնում օգնական, իրականում չաշխատելով ոչ մի րոպե։ Այդ ընթացքում աշխատավարձի տեսքով նա ստացել է շուրջ 500 հազար եվրո։

The prosecutor's office conducted an investigation in the National Assembly of France based on the charges of embezzlement against the presidential candidate Francois Fillon and his wife. This was announced by the lower house of parliament, reports Reuters.
According to the source, the investigation took place in the administrative building of the National Assembly. The investigators were searching for documents about payments made to Penelope Fillon.
As Le Canard Enchaîné earlier reported, Penelope Fillon received a salary without making any work over 8 years as an assistant to her husband. During that time, she received around 500.000 euros.