Գերմանացի կինոդերասանուհի Մարիկա Ռեքքը, հետպատերազմական Գերմանիայի կինոաստղերից մեկը, որը ԽՍՀՄ-ում հայտնի էր «Իմ երազանքի աղջիկը» հանրահայտ ֆիլմից, եղել է խորհրդային հետախուզության գործակալ։ Այս մասին գրում է The Guardian–ը՝ վկայակոչելով հետախուզության գաղտնազերծված փաստաթղթերը, փոխանցում է Newsru–ն։
Նացիստական ռեժիմին մոտ կանգնած ու Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո երկու տարով կինեմատոգրաֆից հեռացած Ռեքքը 1940-ականներին եղել է «Կրոնա» գործակալական ցանցի մասնակիցներից, որը խորհրդային իշխանություններին էր հաղորդում կարեւոր տեղեկություններ Երրորդ ռեյխի մասին։
«Կրոնայի» ղեկավարը առասպելական խորհրդային հետախույզ Յան Չերնյակն է եղել, որը կարողանում էր իր ետեւից երբեք հետք չթողնել, դրա համար էլ ստացել էր «Մարդ առանց ստվերի» մականունը։ Ցանցում մոտ 35 հետախույզներ կային, այդ թվում դերասանուհի Օլգա Չեխովան։
Ռեքքին հավաքագրել էր նրա տնօրեն Հայնց Հոֆֆմայստերը, որը նույնպես աշխատում էր խորհրդային հետախուզության համար։ Թե հատկապես ինչով է զբաղվել Ռեքքը ու ինչ տեղեկություններ է հաղորդել՝ հայտնի չէ։ Գործակալ է եղել նաեւ նրա ամուսին Գեորգ Յակոբին։
Ռեքքը ծնվել է 1913-ին Կահիրեում հունգարացիների ընտանիքում, նրա մանկությունը Բուդապեշտում է անցել։ Կարիերան սկսել է 1930-ականներին, օպերետներում ելույթներից, իսկ 1935-ին նկահարանվել է իր դեբյուտային ֆիլմում։
Որոշ տվյալներով նա եղել է Հիտլերի սիրելի դերասանուհիներից ու Յոզեֆ Գեբբելսի սիրուհին։ Դերասանուհին նկարահանվել է ավելի քան 40 ֆիլմերում։ Մահացել է 2004-ի մայիսի 14-ին 90 տարեկանում։
Երկար տարիներ համարվել է կոմունիստական ռեժիմի հակառակորդ։ Հայտնի չէ նաեւ ՝ արդյոք նրան երբեւէ կասկածել են լրտեսության մեջ։

Немецкая киноактриса Марика Рекк, одна из звезд послевоенной Германии и популярнейшего в Советском Союзе фильма «Девушка моей мечты», была агентом советской разведки. Об этом пишет The Guardian со ссылкой на рассекреченные документы разведки, передает Newsru
Близкая к нацистскому режиму и после окончания Второй мировой войны отлученная от кинематографа на два года, Рекк с 1940-х была частью агентурной сети «Крона», которая передавала советским властям важную информацию из Третьего рейха, в том числе касавшуюся плана «Барбаросса» и Курской битвы.
«Крону» возглавлял легендарный советский разведчик Ян Черняк, которого отличало умение добывать сведения, не оставляя следов, чем он заслужил прозвище «Человек без тени». В сеть входили около 35 разведчиков, в том числе банкиры, военные, чиновники и актриса Ольга Чехова.
Рекк была завербована своим директором Хайнцем Хоффмайстером, который сам уже работал на советскую разведку. Чем именно она занималась в сети и какую информацию передавала, остается неизвестным. На разведку работал и ее муж режиссер Георг Якоби.
Рекк родилась в Каире в 1913 году в семье венгров, детство ее прошло в Будапеште. Карьера ее началась в 1930-е годы с выступлений в оперетте, в 1935 году она снялась в дебютном фильме «Легкая кавалерия».
По некоторым данным, она была одной из любимых актрис Гитлера и любовницей Йозефа Геббельса. В ноябре 1940 года Рекк написала Гитлеру открытку с благодарностью за огромный букет цветов, который он ей послал на выставку в Берлинском музее кино. Актриса сыграла более чем в четырех десятках фильмов. Умерла 16 мая 2004 года в возрасте 90 лет от инфаркта.
Долгие годы она считалась антикоммунисткой. Неизвестно, подозревали ли ее в шпионаже и пытались ли ей помешать.