Նավթամթերքների ստուգումը կապված է անցյալ տարի Արցախում վառելիքի հետ կապված վարչապետ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հայտարարության հետ։ Այս մասին մարտի 16-ին ՀՀ կառավարության նիստից հետո հայտարարել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը՝ մեկնաբանելով ներկրելիս եւ բաշխելիս Հայաստանում նավթամթերքի որակը ստուգելու վարչապետի հանձնարարականը։ Կարայանը նշել է, որ այլ երկրներից ներկրելիս Եվրոպական Միությունը որպես հիմք է ընդունում որակի նրանց վկայագիրը։ Երրորդ երկրներից ներկրման դեպքում կրկնակի ստուգում է իրականացվում։
Փետրվարի վերջին ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը բողոք է հայտնել, որ տեղի ընկերություններից մեկին մաքսայինում թույլ չեն տվել Իրանից նավթ ներկրել։ Ի պատասխան՝ վարչպատեն ասել է, որ պատճառը նավթամթերքի որակն է։ Դրանից հետո նա նաեւ հայտարարել է, որ նման խնդիրներ են նաեւ ծագել 2016-ին Արցախում ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ ռազմական տեխնիկան լիցքավորելիս։ Այս հայտարարությունը մեծ արձագանք էր առաջացրել:

Проверка нефтепродуктов связана с заявлением премьер-министра о топливе в Карабахе в апреле прошлого года. Об этом заявил журналистам после заседания Правительства Армении 16 марта министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян, комментируя поручение премьер-министра проверить качество нефтепродуктов в Армении при импорте и в рознице. В течение месяца Министерство предложит способы устранить недочёты на рынке. Караян отметил, что при импорте из других стран Евразийского союза за основу принимается их сертификат качества. При ввозе из третьих стран проводится повторная проверка.
В конце февраля оппозиционный депутат Никол Пашинян озвучил жалобу, что одной из местных компаний не дали на таможне импортировать нефтепродукты из Ирана. В ответ на это премьер-министр отметил, что вопросы возникают из-за качества нефтепродуктов. После этого он заявил, что такие же вопросы возникли при заправке военной техники во время апрельских событий 2016 года в Карабахе. Заявление вызвало резонанс.