Օտար կանանց դիմագծերը մտապահելու վրա ազդում է սեփական գրավչության մասին կանանց կարծիքը, պարզել են Աբերտայ համալսարանի հետազոտողները, փոխանցում է Gazeta–ն։
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ անվստահ կանանց մյուս կանայք ավելի գեղեցիկ են թվում , քա ն իրականում կան, իսկ տղամարդիկ՝ հակառակը, նվազ գրավիչ։ Փորձին մասնակցել են զուգընկերներ ունեցող կանայք, որոնց առաջարկել են երեքական վայրկյան նայել տարբեր մարդկանց լուսանկարներին ու հայտնել, արդյոք նրանք այդ մարդկանց նախկինում տեսել են։ Որոշ դեմքեր փոխվել էին համակարգչային գրաֆիկայի օգնությամբ։ Դիտելով փոխված դեմքերը, անվստահ կանայք «ճանաչում էին» կանացի դեմքերի ավելի գեղեցիկ վարիացիաներ, իսկ տղամարդկանց դեպքում՝ նվազ գեղեցիկ վարիացիաներ։
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ այս արդյունքները վկայում են այն մասին, որ սեփական գրավչության մասին մեր ընկալումը ու ընթացիկ հարաբերությունների մասին մեր մտքերը ազդում են անծանոթ մարդկանց արտաքինից մեր ստացած տպավորությունների վրա։

На то, как состоящие в отношениях женщины запоминают чужие лица, влияет их отношение к собственной привлекательности, выяснили исследователи из Университета Абертай, передает Gazeta.
Исследование показало, что неуверенные в себе женщины запоминали других женщин более красивыми, чем те были на самом деле, а мужчин — наоборот, менее привлекательными. В эксперименте состоявшим в отношениях женщинам нужно было по три секунды смотреть на фотографии лиц и сообщать, видели ли они их раньше. Некоторые лица были изменены с помощью компьютерной графики. Рассматривая измененные лица, неуверенные в себе участницы «узнавали» более красивые вариации женских лиц и менее красивые — мужских.
Как отмечают авторы исследования, результаты говорят о том, что наше восприятие собственной привлекательности и мысли о текущих отношениях влияют на то, как мы запоминаем внешность незнакомых людей.