«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնի շրջանակներում ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 16-ին Մոսկվա քաղաքում հանդիպում են ունեցել Ռուսաստանի հայ գործարարների եւ բարերարների հետ:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Բակո Սահակյանը կարեւորել է Ռուսաստանի մեր հայրենակիցների դերակատարությունը Ղարաբաղի զարգացման գործում` ընդգծելով, որ այս անգամ եւս ակնկալում է նրանց ակտիվ մասնակցությունը Արցախի առջեւ ծառացած կարեւորագույն խնդիրներից մեկի` խմելու ջրի հարցի լուծմանը:
Բակո Սահակյանի խոսքով՝ այդ հարցն ունի քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական նշանակություն, եւ նրա լուծումը մեծապես կնպաստի Արցախի զորացմանն ու զարգացմանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ռուսաստանի Դաշնության պետական, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հայկական երկու պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

Президенты Республики Армения Серж Саргсян и Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 16 ноября в Москве провели встречу с российскими предпринимателями и благотворителями армянского происхождения в рамках  предстоящего телемарафона Всеармянского фонда «Айастан».
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе президента НКР, Бако Саакян отметил важную роль соотечественников из России в развитии Карабаха, подчеркнув, что и в этот раз ожидает их действенного участия в решении важнейшей для Карабаха проблемы - вопроса питьевой воды. По словам Саакяна, этот вопрос имеет политическое, экономическое и социальное значение, и его решение окажет огромное содействие укреплению и развитию НКР.
Отметим, что на мероприятии присутствовали государственные, общественно-политические деятели Российской Федерации, представители армянской общины, высокопоставленные лица двух армянских государств.