«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնի շրջանակներում ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 16-ին Մոսկվա քաղաքում հանդիպում են ունեցել Ռուսաստանի հայ գործարարների եւ բարերարների հետ:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Բակո Սահակյանը կարեւորել է Ռուսաստանի մեր հայրենակիցների դերակատարությունը Ղարաբաղի զարգացման գործում` ընդգծելով, որ այս անգամ եւս ակնկալում է նրանց ակտիվ մասնակցությունը Արցախի առջեւ ծառացած կարեւորագույն խնդիրներից մեկի` խմելու ջրի հարցի լուծմանը:
Բակո Սահակյանի խոսքով՝ այդ հարցն ունի քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական նշանակություն, եւ նրա լուծումը մեծապես կնպաստի Արցախի զորացմանն ու զարգացմանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ռուսաստանի Դաշնության պետական, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հայկական երկու պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

On November 16, NKR President together with Armenian President Serzh Sargsyan met representatives of the Russian philanthropists and entrepreneurs of Armenian descent in Moscow within the frameworks of the “Hayastan” All-Armenian fund’s 2010 Telethon.
NKR President highly appreciated the role our compatriots in Russia had played in developing Karabakh. Sahakyan underlined he expected their active participation in solving an urgent problem Artsakh faces--the problem of drinking water.
According to him, the problem has a crucial political and socioeconomic significance and its solution would greatly contribute to the development and strengthening of the Republic of Nagorno-Karaabkh.
Public and political figures of the Russian Federation, representatives of the Armenian Diaspora, as well as other officials attended the meeting, NKR Presidential press service informed NEWS.am.