Հայ դեռահասները, որոնց բերման էին ենթարկել Երեւանի ոստիկանության կենտրոնական բաժին, այսօր՝ նոյեմբերի 19-ին (ի դեպ, Երեխաներին բռնություններից պաշտպանելու օրն է) մամուլի ասուլիս էին հրավիրել՝ պատմելու, թե ինչ է տեղի ուենցալ նախօրեին եւ ինչպես են ոստիկանները նվաստացրել անմեղ երեխաներին:
Ամեն ինչ սկսվել է նրանից, որ աղջիկներից մեկը որոշել է ընկերուհուն հուշանվեր նվիրել՝ գանգի տեսքով, եւ այն հանձնել է հանդիպման ժամանակ: Ընկերուհին, բնականաբար, սկսել է նայել նվերը: Եւ այդպես, դանդաղ քայլքով աղջիկները զբոսնել են Մանկական երկաթուղով: Սակայն մանկական երկաթուղու աշխատակիցները լարվածության մեջ են ընկել այն փաստից, որ ջինսերով եւ պիրսինգով երիտասարդների խումբը զբոսնում է «սուր կտրող-ծակող գործիքով»: Զգոն մի քաղաքացի անմիջապես զանգել է ոստիկանություն, եւ իրավապահներն անմիջապես ժամանել են դեպքի վայր:
Ինչպես մամուլի ասուլիսում պատմել է Երեւանի պետհամալսարանի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Կարինան, երբ աղջիկները տեսել են տղամարդկանց, բարդություններից խուսափելու համար նվերը փորձել է թաքցնել, սակայն արդեն ուշ էր:
Կարինայի խոսքով, ոստիկաններն իրենց բավական ագրեսիվ են պահել, սկսել են պարզել, թե ինչ կա աղջիկների պայուսակներում: «Ոչինչ չէր մնում, քան ցույց տալ հուշանվերը»,- նշել է աղջիկը: Վարդագույն գլխարկով աղջկա հավաստիացումները, թե դա ընդամենը հուշանվեր է, ոստիկանին չեն գոհացրել եւ նա այն պահել է աղջկա փորի մոտ ու թափահարելով ասել. «Որ սենց անեմ, կմտնի՞»: Դրանից հետո երիտասարդներին բռնի ուժով նստեցրել են մեքենան: Միջադեպի մյուս մասնակցի՝ Ծոմակի խոսքով, ոստիկանների ձեռքն են ընկել նաեւ երկու պատահական անցորդներ, որոնք եւս ազատ ոճով էին հագնված: Մեկը ճղած ջինսեր էր հագել, մյուսը եղել է երկար մազերով: Հավանաբար, զգոն ոստիկանները մտածել են, թե նման դրսեւորումները պետք է «պատժել օրենքի ողջ խստությամբ»: Մի խոսքով, ոստիկանությունում են հայտնվել նաեւ պատահական անցորդները:
Իսկ ի՞նչ է եղել հետո:
Հետո սկսվեց իսկական սարսափը:
«Ոստիկանները մեզ համոզում էին, թե մենք էմո սուբմշակույթի կրողներ են, ձայն էին բարձրացնում մեզ վրա, հայհոյում, ստիպում խոստովանել այն, ինչ չենք արել եւ չենք հանդիսանում»,- ասաց Կարինան՝ հավելելով, որ առաջարկել է ոստիկաններին այցելել այն խանութը, որտեղից գնել է հուշանվերը: Ինչ վերաբերում է վարդագույն-սեւ հագուստին, աղջիկն ասաց. «Ոստիկանները, տեսնելով գույների համադրությունը, հարձակվեցին մեզ վրա եւ բղավում էին. «Դուք էմոներ եք»:
Ծոմակի խոսքով, ոստիկանները ստիպել են իրենց իսկ հորինած բացատրականը գրել: «Այն բանից հետո, երբ ես հրաժարվեցի վկայություն տալ, նրանք զայրացան»,- ասել է աղջիկը եւ նշել, թե ոստիկաններն ուղղակի անհեթեթ հարցեր են տվել, արդյոք իրենք Եհովայի վկանե՞ր են, աղանդավորնե՞ր են, կամ այլ «հիմարություններ»:
«Ընդհանրապես մեր երկրում զարմանալի իրավիճակ է: Այստեղ պիրսինգ կամ տատու արածներին սատանիստներ են անվանում: Նույնը «էմո»-ների դեպքում: Մարդկանց պարզապես դուր է գալիս այդ ոճը, դուր է գալիս վարդագույն հագուստ կրել: Աբսուրդ է, բայց այդ նույն պատճառով դու կարող ես բառի բուն իմաստով զոհ գնալ, ոչ միայն հասարակության, այլեւ ոստիկանության ձեռքով»,- ասել է Ծոմակը:
Նրա խոսքով, ոստիկաններն իրենց չեն ծեծել, բայց բղավել են, իսկ Բելլային՝ «Արմինֆո» գործակալության ղեկավարի դստեր մազերից են քաշել: Ոստիկանությունում սպառնալիքներից ու դիտողություններից հետո թույլատրել են զանգահարել ծնողներին: Աղջիկները նշեցին, որ իրանցի պատահական անցորդին «դեսպանատուն» բառը լսելուց հետո արագ բաց են թողել, իսկ երկրորդ տղային ծեծի են ենթարկել, քանի որ բղավոցներ էին լսվում: Կարինայի ընկերուհիներն ասացին, որ աղջիկն իսկական շոկ է ապրել: Ուսանողուհին առ այսօր ահաբեկված է:
«Դա սովորական ֆաշիզմ է: Մարդկանց բռնում են մազերի սխալ գույնի համար»,- նշել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը: Նրա խոսքով, այժմ ինքը, որպես ծնող ստիպված է վախենալ իր երեխաների համար, որոնք «բոլորի պես չեն հագնվում»:
Այս ողջ պատմության մեջ ուշագրավ է Զարուհի Ղուկասյանի՝ ձերբակալված դեռահասներից մեկի մոր պատմածը: Նա, մասնավորապես, հայտնել է, որ մեկ շաբաթ առաջ իրենց տուն է ժամանել անչափահասների հարցերով տեսուչ Խաչիկ Ավագյանն ու փորձել համոզել ծնողներին, որ Բելլան «էմո» է: Ոստիկանն անգամ սպառնացել է, որ եթե ծնողները միջոցներ չձեռնարկեն, «այդ պատմությունը վատ ավարտ» կունենա: Միգուցե, պատահական չէ՞, որ մեկ շաբաթ անց երիտասարդներին, այդ թվում՝ Բելլային բերման են ենթարկել ոստիկանություն:

Армянские подростки, которые были подвергнуты приводу в центральное отделение полиции Еревана, собрали 19 ноября, кстати в Международный день защиты детей от насилия, пресс-конференцию, чтобы рассказать о том, что произошло с ними накануне и как полицейские издевались над ни в чем неповинными ребятами.
Все началось с того, что одна из девушек в тот день решила подарить своей подруге сувенир в форме черепа и вручила его при встрече. Та, естественно, стала разглядывать презент. И так медленным шагом подружки отправились прогуляться по Детской железной дороге. Однако сотрудников Детской железной дороги «напряг» тот факт, что группа молодежи в джинсах и с пирсингом разгуливает по улице «с колюще-режущим предметом». Бдительный гражданин позвонил в полицию. На место «происшествия» незамедлительно приехали стражи порядка.
Как рассказала на пресс-конференции одна из участниц инцидента, студентка 3-го курса Ереванского государственного университета по имени Карина, когда девушки заметили мужчин, пристально следивших за ними, она во избежание обострения ситуации спрятала подарок в сумку, однако было уже поздно – операции был дан старт.
По словам Карины, полицейские вели себя довольно агрессивно. Начали выяснять, что находится в сумке у девушек. «Ничего не оставалось, как показать сувенир», - заметила студентка. Однако этим дело не закончилось. На заверения девушки, одетой в розовую шапочку, о том, что это всего лишь сувенир, полицейский, взяв в руки предмет, направил его в живот девушки и махая им взад-вперед спросил: «А если так сделаю, не войдет, а?». После этого молодых людей грубым образом затащили в машину.
По словам другой участницы инцидента Цомак, под горячую руку полицейских попали еще два прохожих парня, один из них иранец. Оба они были также одеты в свободном стиле. На одном из них были рваные джинсы, у другого были длинноватые волосы, собранные в хвост. Видимо, бдительные полицейские посчитали, что подобные проявления надо «карать по закону». Одним словом, в полиции оказались два случайных прохожих.
Что же было дальше?
А дальше начался настоящий кошмар.
«Полицейские пытались убедить нас, что мы являемся приверженцами субкультуры «эмо», они повышали на нас голос, ругались, заставляли признаться в том, чего мы не совершали и кем мы не являемся», - заявила Карина, добавив, что она даже предложила полицейским сходить в тот магазин, откуда она купила сувенир, который полиция приняла за оружие. Что касается розово-черной одежды, в которой она была в тот день, девушка отметила: «Полицейские увидели сочетание цветов и накинулись на нас, выкрикивая: «Вы - эмо». Когда я их спросила, вы хоть знаете, что такое «эмо», они заорканились». Девушка пояснила: « Я не являюсь «эмо», их философия мне не близка. Мне импонирует этот стиль, просто почему-то совпало, что именно так одеваются представители субкультуры «эмо», - заявила Карина.
По словам Цомак, полицейские заставляли написать девушек объяснительную, сочиненную стражами порядка. «После того, как я отказалась засвидетельствовать на бумаге выдуманную ими же историю, начался конфликт», - заявила девушка, добавив, что полицейские задавали просто абсурдные вопросы, не являются ли они свидетелями Иеговы, сектантами и «еще какие-то глупости».
«Вообще в нашей стране получается удивительная ситуация. Здесь людей, которые сделали пирсинг или татуировку, называют сатанистами. То же самое теперь с «эмо». Людям просто нравится этот стиль, им нравится носить розовую шапочку или кофточку. Абсурдно, но по этой причине ты можешь стать жертвой в буквальном смысле. Не только жертвой общества, но и жертвой от рук полицейских», - заявила Цомак.
По ее словам, полицейские их не били, но кричали, задевали, а когда сажали в машину, одну из девушек Беллу, дочь главы иноформационного агентства АрмИнфо, полицейские потянули за волосы. В полиции после угроз и нотаций подросткам разрешили позвонить родителям. Также стражи порядка потребовали у девушек ксерокопии паспортов. Девушки поведали, что иранца при упоминании слова «посольство» быстренько отпустили, а второго парня, возможно, били, поскольку слышались крики.
Подруги Карины также рассказали, что девушка пережила настоящий шок. Студентка не могла сдержать слез, и до сих пор пребывает в состоянии страха и боязни.
«Это обыкновенный фашизм. Людей сажают за неправильный цвет волос», - заявил в связи с инцидентом глава Хельсинкской ассоциации Микаел Даниелян. По его словам, выходит так, что он, как родитель, уже начнет бояться за своих детей, которые «одеты не как все». «Если ребенок одет «неформально», мне начинать бояться отпускать на улицу ребенка?», - вопросил он. «Слезы Карины оставили очень сильное впечатление на меня. И я не могу мириться с этим. Я много видел нарушений прав человека, но этот инцидент, который заставил подростка заплакать, сильно повлиял на меня», - подчеркнул он.
Во всей этой истории весьма любопытен рассказ Заруи Гукасян – матери одного из задержанных подростков. В частности, она сообщила, что неделю назад к ним домой явился следователь по делам несовершеннолетних Хачик Авакян, который пытался доказать родителям, что их дочь Белла является приверженцем субкультуры «эмо». Полицейский даже угрожал, что, если родители не примут меры, «эта история плохо закончится». Может быть, не случайно, спустя неделю молодых людей, в том числе Беллу, забрали в полицию?