Կուբայի նկատմամբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականությունը հիշեցնում է «սառը պատերազմի» արդեն մոռացված հռետորաբանությունը: Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունում:
«Երբ Վաշինգտոնի նախկին վարչակազմը սահմանեց կղզու վերաբերյալ գոյություն ունեցող փոփոխությունները, մենք ոչ անհիմն ենթադրեցինք, որ դա ոչ այնքան առանձին քաղաքական գործիչների բարի կամքի դրսեւորման, որքան այդ փոքրիկ եւ ազատասեր կղզու դեմ հարկադրանքի եւ պատժամիջոցների քաղաքական ձախողման հետեւանք է: Ենթադրում էինք, թե դա ոչ թե յուրովի «գործարք է», այլ մտածված քաղաքական որոշում, որտեղ պարտվածներ չկային, բացի «հակակաստրիստներից»:
Այժմ պարզ է դառնում, որ Կուբայի դեմ քաղաքականությունը նախկինի պես լայն «պահանջարկ ունի»: Դա չի կարող ափսոսանքի պատճառ չդառնալ: Կարծում ենք`անկասկած է, որ Կուբայի հետ քաղաքկանության մեջ առկա մեծամտությունն աննախադեպ է:
Մենք հաստատում ենք մեր անսասան հանդուրժողականությունը Կուբայի` բարեկամական, խաղաղասեր երկրի, միջազգային հանրության հեղինակավոր անդամի հետ, որը Լատինական Ամերիկայում եւ համաշխարհային գործերում մեծ դեր է խաղում: Մենք դեմ ենք էմբարգոներին, արգելափակումներին եւ բաժանարար գծերին: Մենք կողմ ենք երկխոսությանը, համագործակցությանը, առանց հարկադրանքի շփմանն ու ինքնիշխան պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելուն», -նշվում է հայտարարությունում:

Объявленная президентом США Дональдом Трампом новая линия в отношении Кубы возвращает нас к уже подзабытой риторике в стиле «холодной войны».  Об этом говорится в заявлении МИД России.
«Когда прежняя администрация в Вашингтоне внесла существенные изменения в курс, проводившийся в отношении острова, мы не без оснований полагали, что это стало не столько проявлением доброй воли отдельных политиков, сколько отражением провала политики диктата и санкций против этого небольшого и свободолюбивого государства. Полагали, что это была не некая «сделка», а продуманное политическое решение, в котором не было проигравших, кроме маргинальных антикастристов.
Теперь выясняется, что антикубинский дискурс по-прежнему широко востребован. Это не может не вызывать сожаления. Думаем, что ни у кого не должно быть сомнений: высокомерный стиль ведения дел с Кубой бесперспективен.
Мы подтверждаем нашу непоколебимую солидарность с Кубой – дружественной, миролюбивой страной, авторитетным членом международного сообщества, играющим признанную конструктивную роль в Латинской Америке и в мировых делах. Мы – против эмбарго, блокад, санкций и разделительных линий. Мы – за диалог, сотрудничество и наведение мостов, общение без диктата и попыток вмешательства извне во внутренние дела суверенных государств», - отмечается в заявлении.