Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Սիրիայի հարցով Անկարայի եւ Մոսկվայի համագործակցությունից շատ ակնկալիքներ ունի: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Էրդողանն ու Պուտինը հանդիպել են Համբուրգում՝ G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակում:
Թուրքիայի նախագահի համաձայն՝ Մոսկվայի եւ Անկարայի համատեղ ջանքերը «վառ օրինակ են տարածաշրջանի ժողովուրդների եւ միջազգային հանրության համար»: «Ակնկալիքներն իսկապես շատ են»,-ասել է Էրդողանը:
Նա նաեւ նշել է, որ շատ բան է արվում ՌԴ-ի եւ Թուրքիայի երկկողմանի հարաբերությունների զարգացման համար:
Թուրքիայի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Պուտինի հետ հանդիպումը շատ մեծ նշանակություն ունի: «Անձամբ իմ եւ իմ ժողովրդի անունից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ձեր ցուցաբերած դերի համար»,-Պուտինին ասել է Էրդողանը:
Նշենք, որ Էրդողանի հետ հանդիպմանը Պուտինն ավելի վաղ է ժամանել եւ շուրջ 15 րոպե սպասել թուրք գործընկերոջը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на встрече с российским лидером Владимиром Путиным заявил об «очень высоких ожиданиях» в отношении совместных усилий Москвы и Анкары по сирийскому урегулированию , передает РИА Новости.
Встреча Эрдогана и Путина прошла «на полях» саммита G20 в Гамбурге.
Президент Турции высказал мнение, что совместные усилия Москвы и Анкары «являются четким примером для народов региона и для стран всего мирового сообщества». «Ожидания действительно очень высокие», — сказал Эрдоган.
Он также отметил, что очень большой вклад вносится в развитие двусторонних отношений России и Турции.
Президент Турции выразил уверенность, что их встреча с Путиным имеет очень большое значение. «Лично от себя и от своего народа я хочу поблагодарить вас за ту роль, которую вы проявили»,— обратился Эрдоган к Путину.
Двусторонняя встреча проходила в помещении выставочного центра, закрепленного за российской делегацией. Российский президент прибыл заранее и около 15 минут ожидал своего турецкого коллегу.