Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է Հունաստանին անհապաղ օգնության երկրորդ փաթեթը հատկացնելու մասին՝ փախստականների ճգնաժամը հաղթահարելու համար. երկրում տասնյակ հազարավոր միգրանտներ ու փախստականներ կան:
Ըստ AP-ի՝ 209 մլն եվրոյի չափով օգնության փաթեթը ներառում է 151 մլն եվրոյի ծրագիր, որը փախստականների ընտանիքներին թույլ կտա հեռանալ ճամբարներից եւ հունական քաղաքներում տուն վարձել ու ապրուստի միջոց ունենալ:
ԵՀ-ում հայտարարել են, որ նոր ֆինանսավորումը կրկնապատկում է արտակարգ օգնությունը, որը Հունաստանին տրամադրվել է փախստականների ճգնաժամը հաղթահարելու համար: Արդյունքում երկրին տրվող օգնության չափը կհասնի 401 մլն եվրոյի:

The European Commission has announced a new wave of emergency support projects to help refugees in Greece worth €209 million.
This includes the launch of the flagship ‘Emergency Support To Integration & Accommodation’ (ESTIA) programme to help refugees and their families rent urban accommodation and provide them with cash assistance.
Today's funding comes on top of the €192 million contracted through the EU's Emergency Support Instrument in 2016 and therefore more than doubles emergency support to Greece to a total of €401 million.